زناشوییبارداریمجله بانوان

طریقه جلوگیری از بارداری ناخواسته – ضد حاملگی

نکات لازم برای پیشگیری از بارداری ناخواسته

برای جلوگیری از بارداری ناخواسته مصرف قرص ضد بارداری یکی از مناسب ترین راه های پیش رو است. در ادامه نکاتی را پیرامون جلوگیری از بارداری ناخواسته و اثر مصرف قرص ضد بارداری بر آن مطرح خواهیم کرد. پس از ازدواج کردن دو زوج تمایل دارند برای بچه دار شدن خود برنامه ریزی کنند و در زمان مورد نظرشان دارای فرزند شوند.

پیشگیری از بارداری ناخواسته یکی از دغدغه‌های تازه عروس‌ها و سایر بانوان است. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته روش‌های زیادی پیشنهاد می‌شود. همه این روش‌ها قطعی نیست و در بعضی از افراد بعضی از روش‌ها جواب می‌دهد و برخی دیگر هیچکدام از روش ها جواب نمیدهد. با این حال به بررسی روش‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته می‌پردازیم.

همچنین بخوانید : هنگام پاره شدن کاندوم چه کنیم؟

طریق جلوگیری از حاملگی ضد حاملگی
طریق جلوگیری از حاملگی ضد حاملگی

پیشگیری از بارداری ناخواسته با مصرف قرص ضد بارداری

بطور معمول و طبق آمار حدود ۱۰ درصد زنانی که در طی یکسال اقدام به مصرف قرص های ضد بارداری میکنند شاهد نتایج دلخواهشان نخواهند بود و در پایان یکسال از هر ۱۰۰ زن، ۹ زن حامله خواهند شد. این موضوع میتواند دلایل متعددی از جمله عدم توجه آنها به دستور مصرف قرص داشته باشد، البته در هر روشی احتمال بروز خطا وجود دارد، پس بدون اضطراب و نگرانی سعی کنید همه نکات مطرح شده را در دوره مصرف این قرص ها مد نظر قرار دهید.

پیشگیری از بارداری ناخواسته به صورت اورژانسی

روش اورژانسی به شیوه ای گویند که زوجین تا ۵ روز پس از تماس جنسی میتوانند اقدام به استفاده از آن جهت پیشگیری از بارداری ناخواسته نمایند. قرص ضد بارداری تنسی یکی از قرص های نام آور در این زمینه است که میتوانید با مصرف آن خیال خود را راحت کنید، این قرص برای نخستین بار در شرکت Atipharmed تولید و به بازار عرضه گردیده است. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این قرص میتوانید اقدام به سرچ نام آن در سایت ما نمایید.

قرص پیشگیری از بارداری ناخواسته یک روش هورمونی ایده آل

استفاده از قرص ضد بارداری یکی از شیوه های هورمونی پیشگیری از بارداری ناخواسته است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه میتوانیم به نکاتی در خصوص استفاده از این قرص ها اشاره نماییم، با توجه به این نکات قرص ها عملکرد بهتری در خصوص پیشگیری از بارداری ناخواسته خواهند داشت:
اگر در دوراه مصرف قرص ضدبارداری از آنتی بیوتیک استفاده کنید، میزان تاثیر گذاری آن را کاهش خواهید داد.
از مزایای دیگر این قرص ها میتوان به مواردی چون: ایجاد نظم در عادات ماهانه، تاثیرات حفاظتی در مقابل عوامل مربوط به التهابات لگن و سرطان تخمدان و لایه درونی رحم اشاره کرد.

چگونه ازبارداری جلوگیری کنیم؟
چگونه ازبارداری جلوگیری کنیم؟

در ارتباط با روش های اورژانسی باید بدانید که هرچه سریع تر دست بکار شوید، نتیجه قابل قبول تر و مطمئن تر خواهد بود.
برای پیشگیری از بارداری ناخواسته قبل از مصرف هر نوع قرص حتما از راهنمایی های مشاورین مربوطه یا پزشک خود بهره بگیرید.

جلوگیری از بارداری ناخواسته با در نظر گرفتن دوره تخمک گذاری

بانوان محترم باید با در نظر گرفتن دوره تخمک گذاری یعنی زمانی که ترشح واژن بیشتر از روزهای دیگر است نسبت به پیشگیری از بارداری ناخواسته اقدام کنند. در این دوران باید هنگام برقراری رابطه جنسی کلیه اقدامات پیشگیرانه را به عمل آورده و به این صورت به پیشگیری از بارداری ناخواسته بپردازند. دوره تخمک گذاری معمولاً بین ۱۲ تا ۱۶ روز از دوره عادت ماهیانه است و احتمال بارداری در این زمان خیلی بیشتر است. از آنجایی که قرص‌های جلوگیری از بارداری ناخواسته دارای عوارضی هستند که ممکن است به سلامت بانوان لطمه بزنند، معمولاً پزشکان قرص‌ها را جز در مواقع اضطراری تجویز نمی‌کنند. بنابراین بهتر است با دقت در برقراری رابطه جنسی در دوران تخمک گذاری به صورت طبیعی به پیشگیری از حاملگی اقدام کنید.

روش های خانگی پیشگیری از بارداری ناخواسته

در زمان‌های قدیم که پیشگیری از بارداری ناخواسته به صورت شیمیایی نبوده و وسایل پیشگیری امروزه در دسترس نبوده است از روش‌های خانگی و داروهای گیاهی استفاده می‌شده است. داروهای گیاهی و درمان‌های خانگی پیشگیری از بارداری ناخواسته به دلیل اینکه مدت بیشتری در بدن می‌ماند و تأثیر آن زیاد است باید با دقت مصرف شود. برخی از گیاهانی که در روش های خانگی پیشگیری از بارداری ناخواسته استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • دم کرده زعفران تأثیر بسیار زیادی در سقط جنین دارد و در صورت بروز بارداری می‌تواند در ماه‌های اول مؤثر باشد.
 • پونه گیاهی است که از زمان‌های گذشته برای جلوگیری از بارداری ناخواسته مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
 • بنفشه هندی گیاهی است که از برگ و عصاره آن در پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود.
 • ریشه کوهوش آبی را دم کنید و با مصرف روزانه سه بار از این دمنوش از خواص ضد بارداری آن بهره مند شوید.

روش‌ های جلوگیری از بارداری ناخواسته

 • استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری ناخواسته

کاندوم یکی از بهترین روش‌ های جلوگیری از بارداری ناخواسته است زیرا هم از بارداری جلوگیری می‌ کند و هم مانع از بیماری‌ های مقاربتی می‌ شود. امروزه کاندوم بیشتر از سایر وسایل جلوگیری استفاده می‌ شود. این وسیله هیچ گونه محدودیتی ندارد و چون ماده دارویی نیست نمی‌ تواند تداخلی با داروهای استفاده شما داشته باشد. کاندوم هیچ عارضه‌ ای ندارد و به راحتی در داروخانه‌ ها قابل تهیه است. کاندوم انواع مختلفی دارد که استفاده از آن کاملاً سلیقه‌ ای است.

 • استفاده از قرص برای پیشگیری از بارداری ناخواسته
روش استفاده از کاندوم
روش استفاده از کاندوم

همچنین بخوانید : آموزش نحوه استفاده از کاندوم + ویدیو و عکس روش نصب کاندوم

یکی دیگر از روش‌ های جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده از قرص‌ های LD یا HD است. در صورتی که پس از مقاربت متوجه شوید که کاندوم پاره شده می‌ توانید برای جبران آن از قرص‌ ضد بارداری ذکر شده استفاده کرد. برای جبران احتمالی حداکثر تا ۱۲۰ ساعت بعد از مقاربت فرصت استفاده از این قرص‌ ها را دارید. تعداد مصرف این قرص‌ ها با توجه به دوز آنها متفاوت است. مثلاً قرص LD را باید دو تا ۴ تایی در فاصله ۱۲ ساعت از هم خورد در حالی که قرص HD به صورت دو تا ۲ تایی و در فاصله ۱۲ ساعت استفاده می‌ شود.یکی دیگر از روش‌ های پیشگری از بارداری ناخواسته توجه به زمان تخمک گذاری است. در این روش شما باید زمان تخمک گذاری خود را طبق برنامه عادت ماهیانه خود حساب کرده و در آن روزها از مقاربت خودداری کنید.

قرص ضد حاملگی
قرص ضد حاملگی

امروزه پیشگیری از بارداری ناخواسته موضوع با اهمیتی تلقی می‌ شود. از آنجایی که کیفیت زندگی جای کمیت را گرفته، زوج‌ ها مخصوصاً زوج‌ های جوان در صدد این هستند که ابتدا با یک برنامه ریزی درست به پرورش فرزند بپردازند. بارداری ناخواسته یکی از عواملی است که می‌ تواند زوج‌ها را از این مسئله دور کند. ما در این مطلب راه‌ های جلوگیری از بارداری ناخواسته را معرفی خواهیم کرد. امروزه روش‌ های زیادی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته بوجود آمده‌ اند. زوج‌ ها به دلایل مختلفی از قبیل نداشتن آمادگی، شرایط مناسب، تعداد فرزندان کافی و غیره خواهان جلوگیری از بارداری ناخواسته هستند. این موضوع از لحاظ پزشکی بسیار مورد بحث قرار گرفته و راه‌های جلوگیری زیادی که استاندارد هم هستند برای زوج‌ ها در نظر گرفته شده‌ اند. ما در ادامه به معرفی روش‌ های جلوگیری از بارداری ناخواسته می‌ پردازیم.

IUD روش دیگر جلوگیری از بارداری

IUD وسیله ای است که در درون حفره رحم قرار داده می شود این دستگاه وسیله کوچک به شکل حرف T می باشد که در قسمت بالای حفره رحم جاگذاری می‌شود و سبب جلوگیری از بارداری می شود.

انواع IUD

دو نوع IUD وجود دارد:

 • آی یو دی هورمونی: ترشح ماده‌ای به نام پروژستین می کند و پروژستین مخاطب ضخیمی در دهانه رحم به وجود می‌آورد که غیر قابل نفوذ برای اسپرم میشود.
 • آی یو دی مسی: با آزاد کردن یون های مس مانع لقاح تخمک و اسپرم در رحم می گردد. فواید آی یو دی مسی نسبت به بقیه روش های جلوگیری از بارداری:
 1. خانم ها مایل هستند روش جلوگیری از بارداری را استفاده کنند که علاوه بر اثر طولانی مدت، برگشت پذیر هم باشد.
 2. آی یو دی عوارض کمتری نسبت به دیگر روش های جلوگیری از بارداری دارد.
 3. درصد شکست ای یو دی بسیار کمتر از روش های دیگر جلوگیری از بارداری است.
 4. به مدت ۵ تا ۱۰ سال بستگی به اینکه ای یو دی ۱۰ ساله یا ۵ ساله باشد اثر بخشی دارد.
 5. هر زمان که تصمیم به باردار شدن داشته باشید می‌توانید آی یو دی را خارج کنید و قابلیت باروری شما به تاخیر نمی افتد.
 6. آی یو دی مسی ، قرص و دارو نیست که باعث اثرات مضرات دراز مدت روی کبد و اعضای دیگر بدن داشته باشد.

موارد منع مصرف IUD

 • بیماری ویلسون
 • بیماران در معرض خطر اندوکاردیت
 • خانم هایی که تازه ازدواج کرده اند و هنوز فرزندی ندارند.

چگونگی کارگذاری IUD در درون رحم

معمولا خانم ها در مورد نحوه گذاشتن آی یو دی سوالاتی دارند، دکتر مدنی کارگذاری آی یو دی در درون رحم را بصورت مرحله به مرحله شرح داده اند.

 1. ابتدا پزشک باید مطمئن شود که فرد باردار نیست.
 2. با معاینه باید مطمئن شود که فرد عفونت واژینال ندارد، و در صورت وجود عفونت، ابتدا باید عفونت درمان شود.
 3. نمونه پاپ اسمیر گرفته می‌شود.
 4. برای جاگذاری آی یو دی باید روزهای آخر پریودی باشد که دهانه رحم باز است و جایگذاری آسان و راحت انجام می شود.
 5. ابتدا اسپکولوم گذاشته می شود.
 6. سپس ای یو دی به داخل رحم برده می شود و جای مناسب قرار داده می شود.

این مراحل به سرعت انجام می‌شود و گذاشتن آی یو دی در عرض چند دقیقه قابل انجام است. گذاشتن آی یو دی دردناک نیست و مثل دیگر مراحل معاینه زنان قابل انجام است. گرچه بعد از تعبیه ای یو دی ممکن است کرامپ ها و انقباضات رحمی ایجاد شود که بهتر است در این موارد از مسکن استفاده نمود.

عوارض IUD

 • لکه بینی و خونریزی که به مرور در بسیاری از زنان از بین می رود.
 • دردهای زیر شکم که این عارضه نیز با استفاده از مسکن و به مرور از بین می رود.
 • ممکن است مقدار خونریزی های قاعدگی در چند سیکل اول بعد جایگذاری ای یو دی افزایش یابد که معمولاً با دارو می توان آن را کنترل کرد و بعد چند سیکل معمولا مقدار خونریزی قابل قبول خواهد شد.
 • ممکن است ترشحات واژینال افزایش یابد ، که معمولاً بعد ۲۰ تا ۳۰ روز کاهش می‌یابد.

از چه زمانی بعد از قرار گیری IUD خاصیت جلوگیری از بارداری شروع میشود

عملکرد آی یو دی مسی بلافاصله پس از کارگذاری آن شروع می شود. اما نوع هورمونی ۷ روز بعد از کارگذاری عملکردش شروع می گردد. البته اگر ای یو دی در دوران تخمک گذاری تعبیه شود باید تا ۷ روز بعد از آن روش دیگری برای پیشگیری استفاده کرد.

آیا IUD هنگام رابطه جنسی احساس می شود

آی یو دی داخل رحم کار گذاشته می شود و هنگام رابطه جنسی احساس نمی‌شود و فقط نخی که به ای یو دی متصل است داخل واژن قرار می‌گیرد که اگر در هنگام رابطه جنسی سبب ناراحتی شما یا همسرتان می شود پزشک می‌تواند نخ را کوتاه‌تر کند.

آیا با وجود IUD امکان بارداری وجود دارد

احتمال بارداری با وجود آی یو دی بسیار کم است ولی شما به طور منظم به پزشک خود مراجعه داشته باشید تا با معاینه از مناسب بودن مکان ای یو دی اطمینان حاصل کنید.

آیا IUD خود به خود ممکن است خارج شود

خروج ای یو دی بسیار نادر است ولی غیر ممکن نیست و ممکن است خود فرد خروج ای یو دی را احساس کند که بهتر است فورا به پزشک مراجعه نماید.

IUD روش دیگر جلوگیری از بارداری
IUD روش دیگر جلوگیری از بارداری

آمپول تزريقي سه ماهه (DMPA)

 DMPA  ، یک روش تزریقی پیشگیری از بارداری است. آمپول  DMPA حاوی ماده موثره دپومدروکسی پروژسترون استات بوده و سه ماه از بارداری پیشگیری می نماید. ارائه خدمت این روش توسط کارکنان بهداشتی دوره دیده، صورت می گیرد. اثربخشی این روش در سال اول استفاده بیش از 99.7% است.

مکانیسم عمل:

 1. جلوگیری از تخمک گذاری،
 2. دشوار نمودن رسیدن اسپرم به رحم از طریق افزایش غلظت ترشحات دهانه رحم،
 3. تاثیر بر مخاط داخلی رحم (اندومتر)

آزمایش ها و معاینه های لازم

 1. اندازه گیری و ثبت وزن در هر مراجعه  .
 2. اندازه گیری و ثبت فشار خون (فشار خون کنترل شده   از موارد منع مصرف نسبی است. در پیگیری ها، فشارخون سالانه اندازه گیری شود و به   تغییر فشار خون دقت شود). انجام پاپ اسمیر (بر اساس دستورالعمل کشوری)
 3. اندازه گیری لیپوپروفایل (یکبار). اگر LDL پایه متقاضی خدمت از200 میلی گرم در دسی لیتر بیشتر بوده و دو فاکتور خطر عروقی20 و یا اختلالات نادر لیپیدی مانند FAMILIAL HYPER CHOLESTROLEMIA وجود داشته باشد، آغاز استفاده از روش توصیه نمی شود. سایت عشق ابدی
 4. کنترل سالانه لیپیدهای سرم.

درصورت وجود پزشک در واحد ارایه خدمت در زمان اولین مراجعه، ویزیت پزشک همزمان با ارایه خدمت ضروری است. اگر انجام معاینه های فوق در اولین مراجعه ممکن نباشد، می توان اولین نوبت آمپول را تزریق کرد. پرسنل بهداشتی درمانی آموزش دیده قادر به انجام اولین تزریق بوده و باید به خاطر داشت که انجام معاینه های یادشده حداکثر تا سه ماه پس از تزریق اول ضرورت دارد. انجام آزمایش های بندهای 3 و 4 و 5 در ویزیت اول اجباری نیست. این آزمایش ها باید تا حداکثر سه ماه پس از اولین ویزیت انجام شود.

برگشت باروری پس از قطع روش

 1. ممکن است بازگشت باروری در کاربر DMPA پس از قطع استفاده از روش با تاخیر مواجه گردد‏، این تاخیر بطور معمول حدود 9-8 ماه پس از آخرین تزریق بطول می انجامد.
 2. تزریق DMPA ناباروری دایمی ایجاد نمی کند.
 3. اگر فرد نخواهد باردار شود و نیز مایل به ادامه استفاده از DMPA نباشد، علیرغم تاخیری که در بازگشت باروری با استفاده از DMPA پس از پایان مدت 3 ماهه وجود دارد، باید از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده نماید.

باورهای غلط

هورمون های تزریقی سبب نازایی دائم می شود. هیچ دلیلی در دست نیست که نشان دهد روش تزریقی سبب نازایی می شود. در زنانی که از هورمون های تزریقی استفاده می کنند باز گشت قدرت باروری به طور متوسط حدود 4 ماه بیشتر از آنان که از “قرص” ، آی یودی یا کاندوم استفاده می کرده اند طول می کشد  . مطالعات نشان می دهد که زنان اگر بخواهند ، بطور متوسط حدود 10 ماه بعد از آخرین تزریق ” دپوپروورا ” حامله می شوند. مطالعه جدیدتر نشان داده است که بیش از 80 درصد زنانی که از روش هورمون های تزریقی ماهانه استفاده می کرده اند در یک سال اول بعد از قطع  روش ، حامله شده اند .

اگر زن در جریان استفاده از هورمون های تزریقی حامله شود جنین صدمه می بیند. چون هورمون های تزریقی در جلوگیری از حاملگی بسیار موثر است احتمال این که نطفه ای منعقد شود و سپس در معرض تزریق های بعدی قرار گیرد بسیار اندک است. تا کنون دلیلی بدست نیامده است که نشان دهد اگر تخمک زن بارور شود و رویان تشکیل گردد تزریق های بعدی برای رویان زیان آور باشد.

آمپول تزريقي سه ماهه (DMPA)
آمپول تزريقي سه ماهه (DMPA)

پوزیشن های زناشوئی برای جلوگیری از بارداری

در این روش زن به پشت دراز میکشد و یکی از پاهای خود را با زاویه نود درجه از سطح زمین نگه داشته و پای دیگرش را در اتیار مرد قرار میدهد. مرد با استفاده از بازوانش پای زن را به همان حالت نگه میدارد.و یا اینکه زن با استفاده از انعطاف کمر و بدنش پای طرف موافق راکامل باز کرده و آن را روی شانه مرد قرار میدهد. در این شرایط زن فعالت زیادی ندارد و فقط با لمس و نوازش احساس خوشایندی را به مرد انتقال میدهد.همچنین میتواند با لمس و فشار بدن مرد به او بفهماند که چقدر از رابطه لذت میبرد و بخواهد که شدت رابطه را کاهش یا افزایش بدهد.به این صورت هم ارتباط جنسی را کنترل میکند و هم از رابطه لذت میبرد.

در این وضعیت،مرد نیز میتواند با جنبش رفت و برگشتنی و هم چنین جنبش موجی کمر خود، آلت خویش را موازی با ساختارهای تناسلی خانم تنظیم کرده و نفوذ عمیق‌تر و نیکوتری داشته باشد.کیفیت معاشقه در این وضعیت بسیار بالاست و تحریک پذیری خوبی روی نقطه جی انجام میشود.همچنین مرد به تمام نقاط حساس زن دسترسی دارد.صورت و سینه های زن به طور کامل در اختیار مرد است و میتواند در هنگام ارگاسم زن او را به آغوش بکشد و لذت رابطه را صد چندان کند. آقایانی که وظیفه پیشگیری از بارداری را دارند از این روش بهره ببرند چون به سرعت میتوانند از زن جدا شده و از بارداری پیشگیری کنند.البته باید توجه داشت که روش عقب کشیدن برای پیشگیری از بارداری روش مناسبی نیست چرا که ممکن از در مایعی که قبل از انزال مرد خارج میشود نیز مقداری اسپرم وجود داشته باشد.علاوه بر این بسیاری از آقایان قدرت کنترل رابطه جنسی را در آن لحظه خاص ندارند.

پوزیشن های زناشوئی برای جلوگیری از بارداری
پوزیشن های زناشوئی برای جلوگیری از بارداری
( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.