آموزش مسائل شرعی

حکم غسل جبیره برای کاشت ناخن چگونه است؟

حکم غسل جبیره برای کاشت ناخن و مژه مصنوعی از نظر مراجع تقلید

کاشت ناخن برای زیبایی بیشتر ناخن ها انجام می شود که امروزه بسیار فراگیر شده است و افراد دلایل خاص خود برای کاشت ناخن مانند عدم زیبایی ناخن ها و یا شکننده بودن آنها عنوان می کنند. میل ذاتی انسان به زیبایی موجب می شود تا برای رسیدن به کمال زیبایی دست به هر اقدام عجیبی بزند. مثلا در گذشته برای زیبایی ناخن ها از لاک و ناخن مصنوعی استفاده می شد و یا برای زیبایی چشم ها فقط از مواد آرایشی استفاده می کردند. اما امروزه با پیشرفت لوازم و روشهای آرایشی، کاشت ناخن و مژه رواج بسیاری در میان خانمها پیدا کرده است.

حکم غسل جبیره برای کاشت ناخن
حکم غسل جبیره برای کاشت ناخن
حکم کاشت ناخن و مژه

تکنیک های جدید آرایشی دارای ویژگی هایی هستند که به سادگی از بین نمی روند. مثلا اکستنشن مژه حداقل تا 6 ماه روی مژه باقی می ماند و یا ناخن های کاشته شده با لاک یا موادی همچون استون پاک نمی شوند. بنابراین با انجام کارهایی مانند کاشت ناخن یا مژه برای اموری همچون نماز، غسل یا وضو نیاز به دانستن احکام شرعی و استفتاء از مراجع تقلید می باشد.

کاشت ناخن بنابر نظر اکثر مراجع جایز نیست و درصورتی‌که فردی اقدام به کاشت ناخن کند، در زمان انجام غسل یا وضو باید مانع را برطرف کند و امکان انجام غسل جبیره برای کاشت ناخن تنها منوط به شرایط خاصی ممکن است.

حکم شرعی کاشت ناخن برای خانم ها از دیدگاه مراجع

طبق نظر همه مراجع کاشتن ناخن در صورتی که قابل برداشت باشد اشکال ندارد اما در صورتی که قابل برداشت نباشد همه مراجع – به جز آیت الله خامنه ای که این عمل را به خودی خود، بدون اشکال می داند- جایز نمی دانند.

آیت الله خامنه ای

در صورت کاشت ناخن، برای وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممکن ـ برطرف گردد و چنانچه می داند امکان برطرف کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهی دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این کار کند و وضو و غسل های بعدی را باید به صورت جبیره انجام دهد (یعنی با دست مرطوب مانع را مسح نماید)؛ اما در صورتی که امکان برطرف کردن آن چنانچه در روز های بعد باشد و برطرف نکند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود .  ( استفتائات آیت الله خامنه ای )

حکم غسل جبیره برای کاشت ناخن
حکم غسل جبیره برای کاشت ناخن

غسل جبیره برای کاشت ناخن

یکی از مواقعی که فرد می‌تواند وضو یا غسل جبیره انجام دهد، زمانی است که روی یکی از اعضای وضو یا غسل مانعی وجود دارد که برطرف کردن آن امکان‌پذیر نیست یا برطرف کردن مانع با سختی غیر قابل تحمل همراه است. غسل جبیره به صورت ترتیبی انجام می‌شود، طریقه انجام غسل جبیره به این صورت است که بعد از نیت غسل را به صورت معمول انجام دهید، اما زمانیکه به ناخن‌های کاشته شده رسیدید با دست‌تر روی آن‌ها بکشید و آن‌ها را مسح کنید. امکان انجام تمام کار‌هایی که با غسل معمولی انجام می‌شود با غسل جبیره نیز وجود دارد و در احکام فرقی میان غسل جبیره و غیر جبیره وجود ندارد.

در صورتیکه امکان برداشتن ناخن مصنوعی وجود دارد، انجام غسل یا وضو جبیره صحیح نمی‌باشد و باید این مانع برطرف شده و وضو و غسل به صورت معمول انجام شود.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.