آموزش آشپزی

آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا

( رای: 8 امتیاز: 3.1 )

آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا بسیار آسان

مواد لازم برای ژله چند رنگ :

 • انگور يا شاتوت (برای بنفش)
 • بلوبری،تمشک آبی (برای آبی)
 • ليمو يا كيوی (برای سبز)
 • موز يا آناناس (برای زرد)
 • پرتقال (برای نارنجی)
 • آلبالو يا انار (برای قرمز)
 • ژله آلوئه ورا (بی رنگ برای بستنی)
 • بستنی ليوانی وانيلی: 2 عدد
آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا
آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا

طرز تهیه ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا

می توانيد تعداد رنگ های ژله را كم كنيد (اگر وقتتان كم بود) یا طعم مورد نظر خودتان را استفاده کنید به نظرم باز هم قشنگی خودش را خواهد داشت. اگر از ظرفی مانند قالب ما استفاده می كنيد به اين نكته توجه كنيد كه ميزان ژله ای كه از هر نوع تهيه می كنيد به ترتيب رنگ رنگين كمان همين طور زيادتر می شود. برای اينكه متوجه منظورم شويد دانه دانه رنگ ها را توضيح می دهم.

اولين رنگ (بنفش):
ميزان هر بسته ژله 10 قاشق غذاخوری است. نصف پودر يعنی 5 قاشق را با نصف ليوان آب جوش حل كنيد. برای شفاف تر شدن كمی روی حرارت قرار بدهيد تا بجوشد. بعد نصف لیوان آب يخ اضافه كنيد و در ظرف ژله بريزيد. البته قبل از آن ظرف ژله را با آب سرد بشویيد و حدود 1 دقيقه در فريزر بگذاريد و بعد ژله را در يخچال به مدت 30 دقيقه بگذاريد تا خودش را بگيرد (شايد زودتر از اين زمان هم سفت شود) فقط توجه داشته باشيد نبايد ژله ها خيلی سفت شوند چون در پايان لايه های ژله از هم جدا می شوند.

مقدار کمی از ژله آلوئه ورا را داخل آب گرم بریزید و اجازه بدهید خنک شود (می توانید چند دقیقه داخل یخچال قرار بدهید تا خنک شود) سپس با دو قاشق بستنی كه در دمای اتاق شل شده مخلوط كنيد و روی ژله بنفش بريزيد. و حدود 20-30 دقيقه داخل یخچال قرار بدهيد تا سفت شود.دقت کنید دمای بستنی و ژله یکی باشد اگر ژله خیلی گرم و بستنی سرد باشد باعث بریده شدن و دانه دانه شدن بستنی می شود.

همچنین بخوانید  : ژست عکاسی مخصوص شب یلدا

مرحله 2

ژله چند رنگ، رنگ نيلی است كه تركيب آن شامل 3 قاشق ژله بلوبری و 2 قاشق ژله بنفش است. اين پودرها را با نصف ليوان آب جوش حل كنید و نصف لیوان آب سرد به آن اضافه كنيد كمی سرد كه شد به آرامی روی لايه دوم بريزيد (اين كا را آرام انجام بدهيد و زمان بدهيد تا خودش را بگيرد. و باز هم طبق مرحله قبل 2 قاشق بستنی آب شده به مقدار کمی ژله آلوئه ورا اضافه كنید و روی لايه بعدی بريزيد. خب من فقط ميزان مواد لايه های بعدی را می گویم.

6 قاشق ژله آبی را با کمی از نصف ليوان بيشتر آب جوش و نصف ليوان بيشتر آب سرد حل كنيد. در این مرحله ژله آلوئه ورا را بیشتر از مرحله بعد بریزید هر لایه مقدار آن اضافه می شود و طبق مراحل قبل روی لايه ها بريزيد. دلیل زیاد شدن مقدار ژله ها در هر مرحله بزرگ شدن دهانه قالب است.

7 قاشق رنگ سبز با كمی بيشتر از نصف ليوان آب جوش و بيشتر از نصف ليوان آب سرد مخلوط شود. و باز هم روی آن ژله آلوئه ورا را با بستنی مخلوط کنید و روی آن بریزید.

8 قاشق ژله زرد با كمی بيشتر از آب جوش و به همان اندازه با آب سرد مخلوط کنید. و طبق مراحل قبلی بستنی و ژله آلوئه ورا را بریزید.

9 قاشق ژله نارنجی را با يک ليوان سرخالی آب جوش حل كرده و با یک لیوان سرخالی آب سرد مخلوط كنيد و … ادامه اش مانند مراحل قبل، می توانيد اين بار به جای 2 قاشق 3 قاشق بستنی بگذاريد.

تمام پودر ژله انار را با يک ليوان آب جوش حل كنيد و با 1/4 آب سرد مخلوط كنيد. و به آرامی روی مواد بريزيد و بگذاريد حدود يک روز در يخچال بماند (كمتر هم باشد اشكال ندارد…)

بعد با استفاده از سشوار ظرف را گرم كنيد و آن را به آرامی داخل بشقاب يا ظرف مورد نظرتان برگردانيد. البته قبل از آن با كارد كناره های ژله را جدا كنيد. يا می توانيد قالب تان را داخل آب جوش فرو ببريد و 1001، 1002، 1003 بشماريد و ظرف را برگردانيد. ظرف من كمی پايين آن گود است كه رنگ قرمز ديده نمی شود.

آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا
آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا

نكات مهم آموزش ژله رنگین کمان مناسب شب یلدا

 1. حتما هر مرحله را به آرامی روی مراحل سفت شده قبل بريزيد.
 2. ژله هايی را كه می خواهيد روی مراحل با بستنی بريزيد را بگذاريد كمی ولرم شود و داغ روی ژله بستنی نريزيد.
 3. نگذاريد خيلی ژله های هر مرحله سفت شود چون موقع برگرداندن ژله لايه ها از هم جدا می شوند.
 4. می شود ژله های هر مرحله را در فريز گذاشت ولی مراقب باشيد يخ نزنند.
 5. من دوست ندارم لايه های ژله بستنی ام ضخيم باشد ولی اگر شما دوست داشتيد می توانيد موقع تقسيم بندی ژله آن را به نسبت 2 به 2 تقسيم كنيد ولی خيلی بستنی نزنيد.
 6. اگر ظرفتان مستطيل است ميزان پودر ژله ها به يک اندازه می شود.
( رای: 8 امتیاز: 3.1 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.