روانشناسی

شکست عاطفی چیست و چه اثراتی دارد؟

چگونگی مواجهه با شکست عشقی

سلام

شکست عاطفی چیست و چه اثراتی دارد و چطور از خودمان در قبال تأثیرات مخرب جدایی محافظت کنیم؟
قرار است طی چند پست آتی به موضوع شکست عاطفی بپردازیم .عوارض و پیامدهای شکست عاطفی

شکست عشقی در مردان و زنان یکی از بزرگترین فقدان های رابطه یا روابط عاطفی است. در پاسخ به این سوال که شکست عشقی چیست اگر بخواهیم یک تعریف تخصصی داشته باشیم، می توانیم بگوئیم دلبستگی شدیدی است که با هجران دائمی همراه می باشد.

شکست در مسائل عاطفی و جدایی از کسی که دوستش دارید، احساسهای غم و تنهایی را در فرد بیدار می کند، حتی اگر جدایی، تصمیم و انتخاب خود فرد باشد.
پژوهش ها نیز نشان داده اند که پریشانی حاصل از جدایی می تواند بصورت خشم، ناراحتی و غم، ترس و یا ضعف بروز کند که در هر صورت با احساس تنهایی و افکار مرتبط با افسردگی و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن همراه است.
سلول های ایمنی بدن حاوی گیرنده هایی هستند که به بسیاری از هورمون ها از جمله آنهایی که با استرس، افسردگی و سایر پاسخ های هیجانی حاصل از شکست در ارتباط اند، واکنش نشان می دهند و هرچه احساسات غم و اندوه بیشتر و مدت زمان بیشتری طول بکشد، ضربه ای که به سیستم ایمنی وارد می شود، شدیدتر خواهد بود.

از آنجایی که رابطه شما و شریکتان به شدت از نظر احساسی و بیولوژیکی ماهها و یا حتی سال ها مرتبط شده و مغز و بدنتان عادت کرده که او همیشه کنارتان باشد و درنتیجه همین که او را از دست می دهید، اشتها، خواب و حتی گاهی دمای بدنتان ممکن است دچار اختلال شوند و پس از جدایی تا مدت ها تعادل قبل را نخواهید داشت.
البته زمان، آسیب ها را التیام می بخشد و افراد دوباره از لحاظ روحی بازسازی می شوند، اما دوره زمانی ریکاوری بستگی دارد به این که فرد تا چه اندازه و تا چه زمانی درگیر افکار و احساسات مرتبط با فردی که از او جدا شده، باشد.

برای اینکه فرد شکست خورده (خواه بصورت اجبار و خواه انتخاب) بتواند از خود در برابر جراحت های بعد از جدایی محافظت کند، باید سعی کند به جای فرو رفتن در درون خود و نشخوارهای فکری منفی، وارد موقعیت های اجتماعی شده و‌ در ارتباط بیشتری با دوستان نزدیک و افراد خانواده قرار گیرد، چراکه کسانی که گفتگوهای بیشتری با عزیزانشان و نزدیکانشان دارند، کمتر در خطر آسیب سیستم ایمنی بدن و اختلالات روحی قرار می گیرند. در این حال افراد تمایل زیادی به انتخاب محیط های تنها و مرور اتفاقات دارند که باید با فعالیت های اجتماعی با آن مقابله کرد توجه کنید این به معنی انکار مسئله و عدم نشان دادن و سرکوب هیجانات منفی و حتی کاهش نسبی فعالیت ها اجتماعی نیست. بلکه جلوگیری از غرق شدن در باتلاق افکار صرفاً منفی مد نظر است.بعد از تجربه شکست عاطفی دقیقا چه اتفاقی در بدن می افتد؟

سلام . بسیاری از افرادی که دچار شکست عاطفی می شوند، برای التیام دردهای خود بلافاصله به دنبال شخصی جایگزین می گردند که این راهکار شاید موقت و ظاهرا پاسخگو باشد ولی احتمال شکست عاطفی بعدی تاحد زیادی قابل پیش بینی است، زیرا فرد قبل از ریکاوری و پشت سر گذاشتن مراحل سوگ وارد رابطه جدیدی شده است.
اتمام یک رابطه عاطفی نیازمند گذراندن مراحل سوگ می باشد برای انتخاب جدید و تغییر وضعیت فعلی حتما تلاش کنید اما عجله نکنید . .

به طور خلاصه می توان گفت که مراحل سوگ شامل موارد زیر می شود .
۱. شوک و انکار واقعیت
۲. خشم
۳. چانه زنی و حسرت خوردن
۴. غم و اندوه
۵. پذیرش
می شود و حدودا حداقل بین ۳ تا ۶ ماه طول خواهد کشید.به خودتان زمان دهید اما برای بهبود حالتان باید تلاش کنید؛ •ورزش کنید
• در جمع های خانوادگی و دوستانه شرکت کنید
• کارهایتان را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و انجام دهید
• یک فعالیت جدید شروع کنید • سفر کنیدبا شکست عاطفی و عشقی و برهم خوردن رابطه چگونه کنار بیاییم؟ - ویکی روان
• عبادت کنید و بیشتر ذکر بگوئید
• و … .
اما به عنوان آخرین نکته متذکر شویم ، در این مواقع بهترین و درست ترین راهکار این است که از یک مشاور کمک گرفته و درمان سوگ ناشی از شکست عاطفی را زیر نظر یک متخصص و روان درمانگر با موفقیت به پایان رسانید.

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
کلیپهای دکتر هلاکویی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.