سلامت

فواید رژیم کتوژنیک چیست؟

آشنایی با رژیم کتوژنیک

فواید استفاده از رژیم کتوژنیک

هرم غذایی کتوژنیک

۱.رژیم کتوژنیک و کاهش وزن

در این روش در سه تا شش ماه اول نتیجه ی لاغری بالایی خواهید داشت چرا که بدن به دلیل کمبود کربوهیدرات به کالری بیشتری برای تبدیل چربی ها به کتون ها برای انرژی یافتن بدن نیاز دارد و به همین دلیل باعث میشود وزن به سرعت کاهش یابد.

۲.رژیم کتوژنیک و مقاومت در مقابل سرطان

انسولین یک هورمون است که به بدن این امکان را می دهد تا قند را ذخیره یا به عنوان سوخت مصرف کند. رژیم کتوژنیک به شما کمک می کند تا سوخت را ازاین طریق سریع تر بسوزانید. پس نیازی به ذخیره سازی آن ندارید. این بدان معناست که بدن انسولین کمتری می سازد چون نیاز کمتری به آن دارد. این موضوع به شما کمک می کند تا در برابر برخی از انواع سرطان مقاوم تر باشید و حتی سرعت رشد سلول های سرطان را کاهش می دهد. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

مواد غذایی در کتوژنیک

۳. رژیم کتوژنیک و بیماری‌های قلبی

عجیب به نظر می‌رسد که رژیمی که چربی بیشتری دارد، باعث افزایش چربی خوب و کاهش چربی بد شود، اما رژیم کتوژنیک آن را انجام می‌دهد. این ممکن است به این دلیل باشد که تولید انسولین کمتر (که نتیجه این رژیم است) می تواند از تولید بیشتر کلسترول توسط بدن جلوگیری کند. این بدین معناست که شانس شما برای داشتن فشار خون بالا، شریان‌های سخت شده، نارسایی قلبی و دیگر شرایط قلبی کاهش می‌یابد.

کتوژنیک درمان بیماری قلبی

۴. رژیم کتوژنیک و مقابله با آکنه

کربوهیدرات‌ها با شرایط پوست مرتبط هستند. پس کم کردن آن‌ها ممکن است کمک کند. با کاهش انسولین، رژیم کتوژنیک به کاهش شیوع آکنه کمک می‌کند. انسولین در بدن شما می‌تواند باعث ترشح هورمون‌های دیگری شود که سبب بیماری شوند.

کتوژنیک درمان آکنه

۵. رژیم کتوژنیک و مقابله با دیابت

رژیم غذایی کتوژنیک نه‌ تنها باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود، بلکه بهترین روش برای معکوس کردن روند پیشروی بیماری خطرناک دیابت نوع ۲ هم به شمار می رود. دلیل این امر هم کاهش طبیعی سطح قند خون و حذف اثر منفی انسولین بالای خون در این بیماران است. اگر شما دیابت دارید، به خصوص دیابت نوع اول بسیار مهم است که با پزشک خود در رابطه با تغییر رژیم غذایی خود مشورت کنید.

کتوژمیک درمان دیابت

۶. رژیم کتوژنیک و درمان صرع

رژیم غذایی کتوژنیک از سال ۱۹۲۰ میلادی به کنترل تشنجی که به دلیل صرع ایجاد می‌شود، کمک کرده است. معمولا برای کودکانی که به صرع غیر قابل‌ کنترل با دارو دچار بودند تجویز می‌شود. البته از رژیم کتوژنیک برای درمان بزرگسالان مبتلا به صرع هم استفاده شده که نتایج بسیار خوبی هم داشته است. معمولا گرفتن رژیم کتوژنیک باعث بهبود شرایط بیماری صرع و کاهش نیاز به استفاده از داروها می‌شود.

کتوژنیک درمان صرع

۷. رفع اختلالات سیستم عصبی

این ها بر روی مغز و ستون فقرات و همچنین اعصاب، که این دو را به هم مرتبط می سازند، تاتیر می‌گذارند. یکی از این نوع بیماری‌ها صرع است. اما رژیم غذایی کتوژنیک به بیماری‌های دیگری نظیر آلزایمر، پارکینسون و اختلالات خواب کمک می‌کند. دانشمندان مطمئن نیستند چرا، اما این احتمالا این دلیل است که کتون هایی که بدن شما برای بدست آوردن انرژی می‌سوزاند، به حفاظت از سلول‌های مغز شما در برابر آسیب کمک می‌کند.

کتوژنیک درمان اختلالات سیستم عصبی

۸. سندرم تخمدان پلی کیستیک

این سندروم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌های یک زن بزرگتر ازآنچه باید باشند، می شود و کیسه‌های کوچک پر از مایع اطراف تخم ها تشکیل می‌شوند که دلیل آن سطح بالای انسولین است. رژیم لاغری کتوژنیک که انسولین تولیدی و مورد نیاز شما را کاهش می‌دهد که همراه با ایجاد تغغیرات در سبک زندگی نظیر ورزش کردن و کاهش وزن، به درمان آن کمک می‌کند.

کتوژنیک و درمان تخمدان پلیکیستیک

۹. کمک به ورزشکاران برای انجام حرکات ورزشی

رژیم غذایی کتوژنیک به ورزشکاران استقامتی مانند دوندگان و دوچرخه سواران کمک می‌کند. علاوه بر آن، در رشد عضلات و افزایش مقدار اکسیژن مورد نیاز بدن شما در هنگام انجام کارهای دشوار، موثر است. اما اگرچه این رژیم غذایی به ورزش کردن کمک می‌کند، ممکن است همانند دیگر رژیم‌ها به اوج عملکرد شما کمک نکند.

کاهش وزن با کتوژنیک

رابطه رژیم کتوژنیک با لاغری

این رژیم با مصرف بالای چربی و مصرف متعادل پروتئین و مصرف پایین کربوهیدراتها همراه است.در نهایت با کاهش مصرف کربوهیدرات و مصرف بالای چربی ها بدن در وضعیتی قرار میگیرد به نام کتوسیس! در این وضعیت بدن به دلیل نداشتن کربوهیدرات و داشتن مقادیر بالای چربی چربی هارا به کتون تبدیل کرده و انرژی مورد نیاز بدن را از این راه تامین خواهد کرد.

این رژیم نیز از جمله معدود رژیم هایی است که از لحاظ علمی تایید شده است.

به این مطلب امتیاز دهید :
به این مطلب امتیاز دهید
( رای: 0 امتیاز: 0 )

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
بستن
بستن