آموزش کاربردی
موضوعات داغ

چگونه دود رنگی بسازیم؟

ساختن دود رنگی

دود رنگی

دودهای رنگی از ذره‌های بسیار ریز دانه‌های رنگی ساخته می‌شوند. ترکیبی که برای تولید دود رنگی استفاده می‌شود یک فرمول سوختی بر پایه‌ی پتاسیم کلرات به عنوان اکسید کننده، لاکتوز یا دکسترین به عنوان سوخت و یک یا چند نوع رنگدانه است. ۲ درصد از سدیم بی‌کربنات هم جهت خنک کردن -برای کاهش سرعت- ممکن است استفاده شود.

دودی که از هواپیما آزاد می‌شود ترکیبی از ۱۰ تا ۱۵ درصد از مواد رنگی، ۶۰ تا ۶۵ درصد از تری‌کلرواتیلن یا تتراکلرواتیلن و ۲۵ درصد از سوخت دیزلی است که در گازهای خروجی از موتور هواپیما تزریق می‌شود. امروزه از رنگدانه‌های مایع هم استفاده می‌شود.

برای آشنایی با این برخی از ترکیب‌هایی که برای تولید دودهای رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید (محتوای سایت انگلیسی است)؛دودهای رنگی Colored Smoke

شما هم می‌توانید دود رنگی بسازید. به‌طور مثال می‌خواهیم رنگ‌های پرچم ایران را تولید کنیم. سه رنگ قرمز، سفید و سبز. برای تولید رنگ سفید می‌توانید زنگ تفریح قبلی را ببینید. 

Image result for ساخت دود رنگی

برای تولید رنگ‌های قرمز و سبز به جای بمب دودی می‌توانید از پودرهای دودزا استفاده کنید. برای این دو مورد نیازی به پختن مواد نیست و تنها با آمیختن مواد و آتش زدن آن‌ها دود رنگی تولید خواهد شد. درصد و نوع مواد شامل موارد زیر است (درصدها وزنی است):

برای رنگ قرمز:

– پتاسیم کلرات ۱۵ درصد
– پارا نیتروآنیلین قرمز ۶۵ درصد
– لاکتوز ۲۰ درصد

برای رنگ سفید:

– ذغال چوب ۵ قسمت
– پتاسیم نیترات ۴ قسمت
– سولفور ۱۰ قسمت
– گرد چوب ۳ قسمت

(از بمب دودی هم می‌توانید استفاده کنید)

برای رنگ سبز:

– ایندیگو ۲۶ درصد
– اورامین ۱۵ درصد
– پتاسیم کلرات ۳۵ درصد
– لاکتوز ۲۶ درصد

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.