سلامت

درمان قارچ پوست سر

قارچ پوست سر و شیوه های درمان آن

بیماری رینگ ورم ( کرم حلقوی) برخلاف اسمش یک عفونت قارچیست که می تواند پوست تمام نقاط بدن را درگیر کند. بعلت علامت حلقوی شکلی که از خود روی پوست باقی می گذارد رینگ ورم نامیده می شود. اگر این قارچ در پوست سر رشد کند به آن تینه آ کپیتالیس گفته می شود.این قارچ از پروتئین کراتین موجود در پوست، مو و ناخن تغذیه می کند. این قارچ هم حیوانات و هم انسان ها را درگیر می کند. رینگ ورم در پوست سر موجب نواحی خالی از مو و قرمز رنگ و پوسته ریزی دهنده و خارش دار می شود و می تواند هر نقطه ای از سر را درگیر کند. این قارچ در بچه ها شیوع بیشتری دارد. افراد میتواند این قارچ را از افراد مبتلا، حیوانات، محیط های دم کرده و مرطوب مثل استخرهای عمومی کسب کنند.

پیشگیری از ابتلا:

  • برای پیشگیری از این قارچ نباید از حوله های مشترک و وسایل شخصی فرد مبتلا به این قارچ استفاده کرد. سر خود را بطود منظم با شامپو بشورید.
  • بعد از لمس حیوانات خصوصا سگ و گربه دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. محل زندگی حیوانات خانگی خود را نیز مرتبا تمیز کنید.
  • این قارچ از راه تماس مستقیم با خاک آلوده نیز منتقل می گردد.
  • اگر در مکان های عمومی حمام می کنید حتما دمپایی بپوشید
  • این بیماری نیاز به درمان فوری دارد . در غیر اینصورت در نواحی مبتلا دیگر مویی رشد نخواهد کرد.
  • این قارچها در نور فلوئورسنس می درخشند و از همین خاصیت برای تشخیص آنها استفاده می شود. برای تشخیص دقیق ممکن است نیاز به نمونه برداری از پوست سر شما هم باشد.
  • درمان این بیماری پوستی با مصرف طولانی مدت قرص های ضد قارچ و استفاده از لوسیون ها و شامپوهای ضد قارچ امکان پذیر است.

گاهی، نشانه ها کاملاً به عفونت قارچی اشاره دارند. با این حال، ممکن است در ابتدای امر، عفونت قارچی کرم حلقوی سر با اختلالات دیگری اشتباه گرفته شود. مثلاً در برخی موارد این علائم به پسوریازیس یا شوره شدید سر شبیه است. عفونت قارچی یکی از دلایل ایجاد طاسی نقطه ای و ریزش موست.برای تشخیص دقیق این عفونت، معمولاً پزشک نمونه ایی از مو یا بخشی از پوست درگیر شده را به آزمایشگاه می فرستد. نمونه ها در زیر میکروسکوپ قرار می گیرند و کشت می شوند تا مشخص شود که به عفونت قارچی مبتلا شده اید یا خیر.

راه های درمان قارچ پوست سر

راه های درمان قارچ پوست سر

داروهای ضد قارچ

استفاده از داروی ضد قارچ خوراکی برای از بین بردن عفونت قارچی کرم حلقوی سر ضروری است. این داروها، معمولاً کار خود را خیلی خوب انجام می دهند و مؤثرند.

گریزئوفولوین (ضد قارچ) این دارو سال هاست که به عنوان اولین گزینه ی درمانی عفونت قارچی کرم حلقوی پوست سر تجویز می شود. گریزئوفولوین معمولاً برای یک دوره ی ۸ تا ۱۲ هفته ای استفاده می شود.

تربینافین داروی دیگری است که مصرف آن به جای گریزئوفولوین در حال افزایش است. مصرف کنندگان این دارو معمولاً به چهار هفته درمان نیاز دارند. تکمیل دوره ی درمانی برای از بین بردن کامل قارچ ها از پوست سر اهمیت بسیاری دارد.

گاهی اوقات داروهای ضد قارچ دیگری مانند ایتراکونازول و فلوکونازول استفاده می شوند. به طور کلی داروهای ضدقارچ قابل تحمل هستند و عوارض جانبی شایعی ندارند. با این حال، برخی افراد ممکن است اثرات جانبی این داروها را تجربه کنند.

برخی افراد اصلاً نباید از این داروها استفاده کنند. مثلاً زنانی که در سنین باروری قرار دارند، نباید در طول درمان با گریزئوفولوین (و تا یک ماه پس از مصرف آن) باردار شوند؛ مردان نیز در طول درمان با گریزئوفولوین (و تا شش ماه پس از آن) باید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند، زیرا این دارو به اسپرم آسیب می رساند.
بنابراین، قبل از مصرف هر دارویی حتماً باید بروشور آن را بخوانید و از عوارض جانبی احتمالی و موارد احتیاط آن آگاه شوید.

شامپو و کرم های ضدقارچ

شامپوها و کِرِم های ضد قارچ به طور کامل عفونت قارچی را از بین نمی برند. زیرا قارچ ها به ساقه ی مو نفوذ می کنند، جایی که کِرِم ها و شامپوها نمی توانند به آن نفوذ کنند. بنابراین، این مواد نمی توانند به طور کامل شرایط را درمان کنند، هرچند قارچ و اسپور آن را از روی مو و پوست حذف می کنند.

با وجود این، ممکن است پزشک شما علاوه بر داروهای خوراکی، برایتان شامپو یا کرم ضد قارچ تجویز کند. معمولاً باید این شامپوها را دو بار در هفته و تا چند هفته استفاده کنید. شامپوهای تجویزی، قارچ های سطح بدن (ساقه ی مو و پوست سر) را از بین می برند. همچنین، احتمال انتقال قارچ به کودکان دیگر را کاهش می دهند.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.