حیات وحش
موضوعات داغ

صدای تهییج سهره برای آموزش

تهییج سهره برای جفت گیری

( رای: 1 امتیاز: 3 )

صدای تهییج سهره

با سهره طلايي بيشتر آشنا شويم

سهره طلايي يا معمولي يکي از شايع ترين انواع سهره در سراسر دنيا مي باشد . علاقمندان زيادي در تمام دنيا تمايل به نگهداري از اين پرنده خوش آواز و زيبا دارند . در مطالب پست شده قبلي به خصوصيات ظاهري ، شکل آواز ، پراکنش و برخي ويژگيهاي ديگر اين پرنده اشاره کردم . در اين مطلب نيز به برخي نکات ديگر در مورد اين پرنده و نگهداري آن اشاره مي شود . مطالبي که در ادامه در مورد اين پرنده مي خوانيدمجموعه اي از تجربيات بنده و نيز ترجمه چندين سايت لاتين در مورد سهره معمولي مي باشد و البته مسئوليت صحت مطالب ترجمه شده با اينجانب نمي باشد ، هرچند بنده سعي کرده ام از درج مطالب مشکوک پرهيز نمايم .

1 ) از تظر ابعاد قفس ، سهره در قفسي با ابعاد قفس قناري شاداب تر از قفس هاي کوچک و معمول خواهد بود .

2 ) در قفس بزرگ مي توان از سهره جوجه نيز گرفت .

3 ) در هنگام توليد مثل پرنده ماده بين 3 تا 7 تخم مي گذارد که تخم ها به رنگ سفيد متمايل به آبي بوده و نقاط ريز قرمز يا قهوه اي در يک طرف تخم ها ديده مي شود . پرنده ماده به مدت 14 روز روي تخم ها مي خوابد . در اين مدت پرنده نر براي ماده غذا مي آورد که ممکن است دانه و يا حشره باشد . در اين هنگام پرنده نر در اوج مستي بوده و بال هاي خود را به صورت آويزان نگه مي دارد . دو هفته نيز طول مي کشد تا جوجه ها آماده ترک لانه فنجاني شکل شوند . لانه اي که معمولاً در ارتفاع 2 تا 10 متري از سطح زمين و در ميان شاخه هاي درخت ساخته شده مي شود .

4 ) تغذيه سهره از انواع دانه ها بوده ولي بهترين دانه جهت نگهداري سهره در قفس شاهدانه مي باشد . همچنين سهره ها علاقه بسيار زيادي به دانه آفتابگردان تازه دارند و به همين دليل يکي از مناطقي که مي توان اين پرنده را بيشتر مشاهده کرد مزارع آفتابگردان است .

5 ) سيستم تنفسي سهره بسيار حساس بوده و نبايد اين پرنده را در محل هايي با تهويه نامناسب و يا گرد و غبار و دود قرار داد . دود سيگار نيز براي سهره حالت سمي دارد .

6 ) وجود نور کافي در رنگ پذيري سهره هاي جوان از اهميت زيادي برخوردار است . در نور کم رنگ سرخ صورت پس از اولين پر ريزان به رنگ نارنجي و يا حتي زرد تبديل مي شود .

7 ) وجود آب تازه روزانه جهت آشاميدن و نيز وجود آب روزانه جهت آب تني پرنده اثر بسيار زيادي در شادابي پرنده دارد .

8 ) اگر تمايل داريد سهره شما همچون سهره هاي آزاد در طبيعت از کمترين حساسيت به شرايط جوي برخوردار باشد و حتي در شرايط بد جوي هم مقاوم بوده و آواز بخواند بايد از همان ابتدا پرنده را در محيط باز پرورش دهيد . معمولاً سهره هايي که در محيط داخل منزل نگهداري مي شوند چنانچه به محيط آزاد و در معرض تغييرات جوي قرار گيرند دچار پر ريزان بي موقع و قطع آواز مي شوند .

9 ) اندازه سهره در آواز سهره نقشي ندارد ولي بهتر است در هنگام خريد سهره هايي با دم ، منقار و پاهاي بلند تر را انتخاب کنيد .

10 ) اگر قصد جوجه گيري از سهره با قناري و يا ساير سهره ها را داريد بايد بدانيد که سهره شما بايد در اوج مستي بوده و رام باشد . سهره در اوج مستي با بال هايي آويزان به آوازخواني مي پردازد و در اين هنگام رنگ منقار سهره سفيد متمايل به صورتي است .

11 ) جهت رام کردن سهره بايد قفس سهره کوچک بوده و در محلي پر رفت و آمد و کم خطر و در نزديکي سطح زمين قرار گيرد .

12 ) از دست زدن به سهره جداً خودداري نماييد .

13 ) منقار سهره نر بزرگ تر از منقار سهره ماده مي باشد و بنابراين يک روش ساده در انتخاب جوجه سهره نر توجه به اندازه منقار آن است .

14 ) جوجه سهره قابليت يادگيري آواز ساير سهره ها و يا قناري را دارد .

15 ) سهره ماده در زمان مستي آواز مي خواند ولي آواز سهره ماده کوتاه تر و آرام تر از سهره نر بوده و تنوع کمتري دارد .

16 ) يکي از بهترين روش ها براي تشخيص سهره نر و ماده اين است که در سهره نر رنگ سرخ صورت گسترش بيشتري داشته و از چشم ها نيز عبور مي کند ولي در سهره ماده رنگ سرخ صورت تا ميانه چشم ها امتداد دارد .

17 ) در کشور ما در زمان مهاجرت سهره را مي توان در نواحي شهري و حاشيه شهري مشاهده نمود . در ايران زمان مهاجرت سهره از اوايل پاييز مي باشد .

18 ) عمر سهره در شرايط عادي بيشتر از 8 سال و کمتر از 12 سال است .

19 ) زير گونه اي از سهره معمولي در ايران و به خصوص در نواحي شرقي کشور يافت مي شود که در عامه به عنوان سهره حلب شناخته مي شود . آواز سهره حلب بسيار شبيه به سهره معمولي است ولي اندکي تيز تر بوده و وضوح آن اندکي کمتر است .

20 ) جوجه حاصل از تلقيح سهره با قناري و ساير سهره ها به جز سهره حلب عقيم است . جوجه حاصل از سهره معمولي و سهره حلب اصطلاحاً زاغ سر ناميده مي شود .

( رای: 1 امتیاز: 3 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.