زناشویی

کلاس سکس- ۴۵ -سبک عشق ورزی و معاشقه شما چیست؟(دوبله فارسی)

سبک های عشق ورزی و معاشقه

سبک عشق‌ورزی شما کدام است

اگر می‌خواهید:

 1. با عناصر سه‌گانه عشق آشنا شوید؛
 2. انواع هشت‌گانه عشق را بشناسید؛
 3. بدانید که عشق شما از کدام نوع است؛

توصیه می‌شود با سایت روانشناسی خانواده همراه باشید و این مقاله را با دقت بخوانید

روزی مردی روستایی با پسر پانزده ساله‌اش وارد یک مرکز تجاری شدند. پسر متوجه دو دیوار نقره‌ای‌رنگ ‌شد که به مانند کشویی به دو طرف باز می‌شدند و دوباره به هم چسبیدند، از پدرش پرسید: «پدر، این چیست؟!»

پدر که در عمرش چنین چیزی ندیده بود گفت: «پسرم، من تاکنون چنین چیزی ندیده‌ام؛ نمی‌دانم چیست!»

در همین زمان، خانمی چاق با صندلی چرخدارش به دیوار نقره‌ای نزدیک شد و با انگشتش دکمه‌ای را روی دیوار فشار داد و دیوار براق از میان جدا شد و آن زن خود را به زحمت وارد اتاقک کوچک پشت آن کرد. دیوار بسته شد و پدر و پسر هر دو چشمشان به شماره‌هایی افتاد که بر بالای آسانسور بود و از یک شروع می‌شد و به سی می‌رسید. هر دو با تعجب فراوان دیدند که شماره‌ها به‌طور معکوس و به‌سرعت کم شد تا به عدد یک رسید. ناگهان دیوار نقره‌ای باز شد و آن‌ها حیرت‌زده دیدند دختر جوانی از همان اتاقک خارج شد.

پدر درحالی‌که نمی‌توانست از حیرت تکان بخورد، رو به پسر کرد و گفت: «پسرم، زود برو مادرت را به این‌جا بیاور!»

 برگرفته از کتاب «خودت باش نه نخود هر آش!»

به راستی حقیقت واقعی عشق، مهرورزی و دوست داشتن، چیست؟ عشق واقعی چه ویژگی‌هایی دارد؟ سبک عشق‌ورزی شما کدام است

عشق، سازه‌ای است که قرن‌هاست شعرا، حکما، فلاسفه و اندیشمندان در نقاط مختلف جهان، درباره چیستی و معنای آن قلم‌فرسایی‌ها و کنکاش‌ها کرده‌اند؛ اما شاید بتوان نظامندترین و علمی‌ترین تحقیقات در جهت درک مفهوم عشق را به فعالیت‌های تحقیقاتی روان‌شناس آمریکایی، رابرت استرنبرگ (۱۹۴۹)، نسبت داد. او تلاش‌هایش برای درک و شناخت بهتر عشق را در قالب نظریه معروفش «مثلث عشق» ارائه داد.

استرنبرگ معتقد است عشق مفهومی است که از سه ویژگی و عنصر اصلی تشکیل شده است: «صمیمیت، دلباختگی و تعهد»

بخوانید : خاموش شدن عشق بعد از ازدواج

عنصر اول عشق) صمیمیت: صمیمیت یا الفت، پیوند نزدیک و احساس تعلق بین دو نفر و تمایل آن‌ها برای در میان گذاشتن خصوصی‌ترین و عمیق‌ترین افکار و احساسات شخصی است. صمیمیت، جنبه عاطفی و هیجانی عشق است. ده عنصر اصلی صمیمیت عبارت است از:

 1. تمایل به افزایش رفاه شخص موردعلاقه؛
 2. احساس خوشحالی و رضایت از بودن با فرد مورد علاقه؛
 3. احترام و توجه متقابل؛
 4. توانایی حساب کردن روی کمک دیگری هنگام نیاز؛
 5. وجود درک متقابل؛
 6. راحتی برای درمیان گذاشتن مسائل شخصی؛
 7. دریافت حمایت احساسی در رابطه؛
 8. بذل حمایت احساسی و هیجانی؛
 9. ارتباط صمیمانه متقابل؛
 10. ارج نهادن به یکدیگر.

عنصر دوم عشق) اشتیاق: اشتیاق داشتن میل و رغبت جنسی، نسبت به طرف مقابل است. اشتیاق یا همان شور یا هوس، جنبه انگیزشی عشق است.

عنصر سوم عشق) تعهد: فرد می‌پذیرد که فرد دیگری را به‌شدت دوست دارد (پذیرش) و خودش را ملزم می‌داند که در پستی‌ها و بلندی‌های زندگی، رابطه‌اش را با آن شخص حفظ کند (تعهد).

این ویژگی شامل تصمیم‌های خودآگاهانه و غیرخودآگاهانه‌ای می‌شود که فرد برای دوست داشتن دیگری می‌گیرد و خود را متعهد به حفظ آن می‌کند. این حالت جنبه شناختی دارد و در بردارنده تصمیم کوتاه‌مدت و بلندمدت برای دوست داشتن و مراقبت از معشوق است. این جنبه تصمیم‌گیری برای تعهد داشتن، حفظ و نگهداری از معشوق و رابطه طولانی‌مدت با اوست و شامل تصمیم‌گیری در این باره است که فقط با یک نفر باشد و شریک دیگری برای خود انتخاب نکند و این ارتباط را مهم‌تر از ارتباط با هر فرد دیگری تلقی کند.

مهر و علاقه

صمیمیت

عشق رفاقتی

صمیمیت + تعهد

عشق آرمانی

صمیمیت + اشتیاق

عشق کامل

اشتیاق + تعهد + صمیمیت

عشق تهی

تصمیم/تعهد

دلباختگی

اشتیاق

عشق ابلهانه

اشتیاق +  تعهد

عشق‌ورزی به سبک‌های مختلف

تحقیقات استرنبرگ نشان می‌دهد که از رهگذر درآمیختگی سه عنصر عشق، هشت نوع سبک عشق‌ورزی به‌وجود می‌آید.

 1. فقدان عشق: در این حالت هیچ کدام از عناصر عشق وجود ندارند. چنین رابطه‌ای در زندگی روزمره با مردم عادی قابل مشاهده است.
 2. عشق دوستانه: رابطه‌ای است که فقط عنصر صمیمیت در آن حضور دارد و از دو جزء دیگر در آن خبری نیست. این احساس را اغلب در روابطمان با دوستان صمیمی تجربه می‌کنیم.
 3. عشق با دلباختگی (شیفتگی): در این نوع عشق، شور و هیجان (شهوت) عاری از صمیمیت و تعهد، بر مناسبات و روابط فردی حاکم است. در این حالت از فردی که دوستش داریم سمبل عشقی ساخته می‌شود، اما وقتی به او می‌رسیم، این احساس و جذبه فروکش کرده و گاهی جای خود را به تنفر می‌دهد!
 4. عشق پوچ (تهی): در این عشق فقط تعهد وجود دارد! این رابطه اغلب در میان همسرانی دیده می‌شود که مدتی طولانی از ازدواج آن‌ها می‌گذرد و وجود ملاحظاتی مانند وجود فرزندان یا ترس از بی‌کسی و بی‌پناهی، علت اصلی تداوم رابطه است.
 5. عشق رومانتیک: این نوع عشق، ترکیبی از صمیمیت و هوس عاری از تعهد است و اغلب در بین همسرانی به‌وجود می‌آید که در ابتدای راه قرار دارند و میزان شور و صمیمیت در میان آن‌ها بالاست، اما آن‌ها به‌اندازه کافی زندگی مشترک را تجربه نکرده‌اند تا احساس تعهدی قوی داشته باشند.
 6. عشق رفاقتی: این عشق ترکیبی از صمیمیت و تعهد خالی از هوس است. چنین عشقی بین همسرانی دیده می‌شود که به مدت طولانی باهم زندگی می‌کنند و از هم رضایت دارند؛ اما جاذبه جنسی میان آن‌ها از بین رفته است. دو همکاری که سال‌ها کنار هم کار کرده‌اند، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.
 7. عشق ابلهانه: در این سبک عشق‌ورزی، میزان هوس و تعهد بالاست، اما میزان صمیمیت ضعیف است. افراد در این عشق در نگاه اول و بدون داشتن شناخت نسبت به‌هم، عاشق می‌شوند و خیلی زود بدون این‌که همدیگر را بشناسند، به داشتن رابطه‌ای فاقد صمیمیت متعهد می‌شوند.
 8. عشق کامل: این نوع عشق، ترکیبی از سه حالت صمیمیت، اشتیاق و تعهد است. در این حالت فرد همسر خود را به‌عنوان یک انسان دوست ‌دارد و به او احترام می‌گذارد، به او متعهد است و از طریق برقراری ارتباط درست با او احساس نزدیکی می‌کند. رفتاری دوستانه، توأم با رفاقت، محبت و مراقبت دارد. روابط زناشویی همراه با تعهد به وفاداری و اوج لذت بدون احساس گناه تجربه می‌شود. استرنبرگ (۱۹۸۸) می‌گوید: «رسیدن به این مرحله، خیلی آسان‌تر از نگهداری آن است!»
انواع عشق میل صمیمیت تعهد
فقدان عشق ضعیف ضعیف ضعیف
عشق دوستانه ضعیف قوی ضعیف
عشق از روی دلباختگی قوی ضعیف ضعیف
عشق پوچ ضعیف ضعیف قوی
عشق رمانتیک قوی قوی ضعیف
عشق رفاقتی ضعیف قوی قوی
عشق ابلهانه قوی ضعیف قوی
عشق کامل قوی قوی قوی

 

در ویمگز بخوانید :  کلیپ تبریک ولنتاین با حرف (F)-وضعیت واتساپ
به این مطلب امتیاز دهید :
به این مطلب امتیاز دهید
( رای: 0 امتیاز: 0 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.