آموزش کاربردی

آموزش بافت کلاه اسلش

آموزش بافتنی کلاه اسلش

( رای: 6 امتیاز: 3.7 )

آموزش بافت کلاه اسپرت پسرانه

برای بافت کلاه به «اندازه دور سر» و «بلندی کلاه» نیاز داریم.

 • به اندازه دور سر، دانه سر بیاندازید. (فرض بر بلندی سر: ۲۰ سانتی متر)
 • سپس به اندازه ی ۵ سانت یا هر اندازه ای که دلتان خواست کشبافت ببافید؛ یعنی یک دانه زیر یک دانه رو.
 • حالا قسمت ساده کلاه را شروع کنید؛ یعنی یک رج زیر و یک رج رو.
 • در نظر گرفتیم بلندی سر شما ۲۰ سانتی متر است: ۵ سانت کشباف بافته ایم، ۱۵ سانت دیگر مانده است.
 • پس ۱۵ سانت ساده می‌بافیم و شروع می‌کنیم به کم کردن. به این صورت که:
 • ده تا دانه می‌بافیم، یکی کور می‌کنیم. این کار را تا آخر رج تکرار می‌کنیم.
 • رج بعد را ساده می‌بافیم.
 • رج بعد مجددا ۹ دانه می‌بافیم و یک عدد کم می‌کنیم.
 • رج بعد ساده.
 • رج بعد ۸ دانه می‌بافیم و یک عدد کم می‌کنیم.
 • آنقدر این کار را تکرار می‌کنیم تا بالاخره همه دانه ها کور شود یا در نهایت ۳-۴ سانت بماند. سپس نخ را می‌بریم و درز را می‌دوزیم.

نکته های مهم بافت کلاه

 1.  در صورتی که نخ کاموای شما ضخیم باشد، اگر قسمت کم کردن را یک رج در میان انجام دهید ارتفاع کلاه خیلی بلند می‌شود. بنابراین باید در هر رج این کار را انجام دهید. یعنی یک رج: ده تا در میان، رج بعد: ۹ تا در میان و الی آخر.
 2.  در صورتی که می‌خواهید پشت کلاهتان آویزان‌تر باشد و به اصطلاح مدل خنگی یا مدل شیطونی باشد، ارتفاع کلاه را بلندتر ببافید: مثلا اگر بلندی سر شما ۲۰ سانتی متر است، شما ۳۰ – ۳۵ سانت ببافید.

روش دیگر بافت کلاه اسلش

برای این کار ما از میل استفاده مینکیم و ابتدای کار رو با سه تا دونه شروع میکنیم در رج اول دونه ی اول در رج اول استثناعا بافته میشه و ب صورت بافت زیر میبافیم و دوتا دونه ی دیگمون هم به همون شکل زیر بافته میشه.در پشت کار سه تا دونمون رو به شکل دونه ی رو میبافیم یعنی ساده بافی.از رج سوم مدل ما شروع میشه.

مدل

آموزش بافتنی شماره 23|مدل بافتنی حصیری|کامواباف - YouTube

مدل مابه اینصورت هست که بعد از دونه ی اول یک ژته میندازیم و دوباره دونه ی بعدی رو میبافیم و یک ژته دوباره و دونه ی آخر رو میبافیم.در پشا کار دونه هارو سر جای خودشون ساده میبافیم یعنی به صورت رو میبافیم و ژته ها رو به صورت توری نمیبافیم بلکه به صورت بسسته میبافیم و فقط افزایش دونه داشته باشیم.کار رو لازم هست تکرار بکنیم تا دونه های ما در تمام رج ها بعد از دونه ی اول یک دونه اضافه کنیم و همچنین در یک دونه قبل از دونه ی آخر هم باید اضافه کنیم و دونه های وسط هم هونجور که هست بافته بشه.

بافت رکن

آموزش بافت پاپوش نوزاد با دو میل

بعد از 6 یا 8 رج که ساده بافی کردیم بغد بافت رکن رو داریم.حالا از قسمت پشت کار بعد از اینکه 5 رج رو بافتیم رج ششم رو که الان پشت کار هستیم دونه رو به شکل زیر میبافیم تا بافت رکن بشه.4تا 5 رج رو لازم هست رکن ببافیم.

رکن یعنی دونه ها در دو رج کار ما هم در زیر و هم در رو به یک شکل بافته بشه یعنی یا هر دو رو بافته بشه یا هر دو زیر بافته بشه.

برای اندازه گیری سر کسی که این کلاه رو براش میبافیم لازم هست از پیشانی تا کف سرش رو اندازه گیری کنیم.

بخش دوم کار

بعد از 4 رج رکن مجددا برمیگردیم به ساده بافی.این کلاه رو میتونیم هم با نخ نازک خم متوسط و هم ضخیم ببافیم.برای رج پنج لازم هست اضافه کردن دونه رو اشته باشیم و ساده بافی کنیم تا اندازه ایی که مناسب باشد.دونه هارو ما تا 40 تا دونه رسوندیم ک به اندازه ی سر 4 تا 5 سال هست.

پس از این بافتمون متفتوت خواهد شد.بافت ساده و رکن لازم بود تا انتها بافته میشه تفاوت بافت اینجا این هست که دوتا دونمون رو یدونه میکنیم و بعد مدلمون رو پیاده میکنیم.

در رج اول در تمام رج ها تا انتها کلاه دوتا دونه رو یک دونه میکنیم و قبل از دونه ی آخر یک ژته میزنیم و بعد دونه ی آخر رو میبافیم.فقط ژتمون توربافت نباشه لازم هست بسته باشه.

دوخت کار

زمانی که کار تمام شد در نهایت کار رو تمام کردیم حالا سه تا دونه  اولی که سر انداختیم وبرای دوختن لازم هست به قسمتی ببافیم که اون 40تا دونه رو کور کردیم.بافت رو برمیگردونیم به انتهای کار(که میشه بالای کار) و نخ و سوزن رو برمیداریم و ه میتونیم کش بافت ببافیم میتونیم نبافیم.قسمت پایین کار رو مارپیچ رفتیم

پیچ

آموزش 4 مدل بافت پیچ با دو میل | ستاره

ده تا دونه سر میندازییم 8 رج میبافیم این ده تا دونه رو دونه ی اول رو به شکل رو 8تای بعد به شکل زیر و دونه ی آخر به شکل رو بافته میشه.قسمت پشت سر جای خودش بافته میشه.حالا برای پیچ زدن 8تا دونه رو از سر میل بیرون میاریم و 4 تای اول رو از سمت چپ از پشت میگیریم و 4تا ی بعدی رو با میل سمت راست از رو میگیریم 4تای سمت چپ رو به سمت راست میدیم و همه رو از زیر میبافیم هر 8 رج یکبار لازم هست این پیچ رو داشته باشیم.هر 8 رج یک مرتبه لازم هست جای رج ها جا به جا بشه.

منگوله ی کلاه

آموزش درست کردن منگوله کلاه

دستگاه منگوله ساز رو میتونیم از خرازی ها بخریم.دوتا مخزن داره.دولایه رو پایین میاریم در هر دو قسمت نخ پر میکنیم.بین شیار ها نخ قرار گرفته و با قیچی دو طرف رو قیچی میکنیم و بعد گره محکم میزنیم.سپس در دستگاه رو باز میکنیم و نخ رو از دستگاه جدا میکنیم و به وسیله یی نخ و سوزن به کلاه میبافیم.

( رای: 6 امتیاز: 3.7 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.