بارداریمجله بانوان

علل ناباروری زوجین و روش های کمک به آن

بهترین روش برای کمک به ناباروری

علائم ناباروری

بیشتر زوج ها در طی 6 ماه اولی که تلاش شان برای باردار شدن را آغاز می کنند به هدف شان یعنی باردار شدن نایل می گردند.به طور کلی بعد از 12 ماه آمیزش بدون جلوگیری، حدود 85 درصد از زوج ها باردار می شوند و در طی 36 ماه باقی مانده، در حدود 50 درصد از زوج ها به طور خود به خود آبستن می شوند.

نشانه اصلی ناباروری عدم توانایی زوج ها در باردارشدن است و نشانه مهم دیگری وجود ندارد.

 در برخی موارد خانم های نابارور دوران قاعدگی غیرطبیعی دارند. این احتمال وجود دارد که یک مرد نابارور نیز نشانه هایی از مشکلات هورمونی مانند تغییراتی در رشد موها و یا عملکرد جنسی اش داشته باشد.

همچنین بخوانید : ۷ پوزیشن جنسی مناسب برای آلت تناسلی کوچک

نازایی معمولا بدون علامت می باشد ولی شایع ترین علائم آن شامل مواردی به شرح ذیل می باشد :

 • اختلالات قاعدگی ( بی نظمی قاعدگی ، خونریزی شدید )
 • درد لگنی دوره ای
 • مقاربت دردناک
 • هیرسوتیسم ( پرمویی)
 • چاقی
 • گالاکتوره ( پر شیری )
 • ضعف و بی حالی
 • سیکل بدون تخمک گذاری
 • علائم ویریلیسم ( مردنمایی در زنان )

علل ناباروری

بنا بر نظر محمدهادی انصاری کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی : اختلال در ساخت، تولید و انتقال اسپرم، سبب ناباروری مردانه می‌شود؛ اختلال در ساخت اسپرم یا کاهش کیفیت آن از عوامل موثر در ناباروری مردانه است، که به علت اختلال ترشح هورمون‌های مردانه، واریکوسل (واریسی شدن ورید‌های کیسه بیضه)، عوامل فیزیکی بویژه افزایش حرارت موضعی بیضه‌ها در اثـر مشاغلی مانند رانندگی، نانوایی و ریختـه‌گـری‌هـا، سـونا و جکوزی داغ رخ می‌دهد.  عوامل شیمیایی ماننـد کار بـا رنگ‌هـا، گازهـای بیهوشـی، حشره‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، همچنین آلاینده‌های محیطی مانند افزایش میزان سرب در هوا که باعث ضعف و کندی حرکت اسپرم و در نتیجه ناباروری می‌شود؛ اختلال در انتقال اسپرم از دیگر عوامل موثر در ناباروری مردان است.

همه آنچه باید درباره علت ناباروری بدانید
همه آنچه باید درباره علت ناباروری بدانید

 انسداد در لوله‌های منی بر مجاری اپیدیدیم که وظیفه نگهـداری و تکامل اسپرم‌ها را به عهده دارند، موجب نقصان اسپرم در مایع منی خواهد شد، مثال‌های این موارد عبارتند از وازکتومی، انـسداد در نتیجه عفونت‌های مقاربتی، ضربه.

 سایر علل ناباروری شامل مواد شیمیایی، مواد آرایشی نامرغوب حاوی فلزات سنگین و مـواد اکسیدان پاک‌کننده‌ها،  آلاینده‌های هوای تنفسی (سرب)،  حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها،  کار با گاز‌های بیهوشی، کار با جیوه و دارو‌های سیتوتوکسیک است.

وی افزود: عوامل فیزیکی شامل  امواج تلفن همراه، رادیو، تلویزیون بر ناباروری موثر هستند؛  امواج الکترومغناطیس با  شدت خاص می‌تواند بر تکثیر و فعالیت‌های سلولی تاثیرگذار باشد، افزایش ایـن ارتعاشات می‌تواند بر کیفیت اسپرم و تخمک موثر باشـد، چنانچه فرد در مقابل تابش مستقیم میدان‌های الکترومغناطیس قرار گیرد موجـب آسـیب در DNA سلول خواهد شد.

علت ناباروری زوجین
علت ناباروری زوجین

فرآیند پختن غذا با امواج مایکروویو در تولید رادیکال‌های آزاد نقش دارد و ارتباط بین رادیکال‌های آزاد و سرطان، رماتیسم مفصلی، پیری زودرس و بیمـاری‌های عروق کرونر قلب رابطه وجود دارد. استرس درمدت زمان طولانی می‌تواند عوارضی همچون ناباروری، زایمان زودرس و سقط جنین ایجاد کند؛ استرس عام مداخله گر در عملکرد هورمون‌های محرک تولید اسـپرم اسـت، تعداد اسپرم‌ها زمانی که فرد تمرین‌هـای سـخت و بیش از اندازه دارد و در مواقعی که فرد درگیر فشار‌های روانی دراز مـدت اسـت تحت تأثیر قرار می‌گیـرد، از طرفی مشکلات ناباروری، باعث استرس بیشتری می‌شود.

با روش‌های کمک ناباروری آشنا شوید

استفاده از روش‌های کمک‌باروری، مرحلۀ بعدی درمان مشکلات باروری پس از انجام اقدامات اولیه برای درمان ناباروری است. روش‌های کمک‌باروری در ایران بسیار پیشرفته و به‌روز است. در این ویدیو، دکتر مهراندخت عابدینی، متخصص زنان و زایمان، در مورد تمام روش‌های کمک‌باروری برای شما صحبت خواهد کرد.

 • اهدای تخمک
  تخمک‌ها از تخمدان زنی دیگر (معمولا جوان‌تر) استخراج و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم شوهر بارور می‌شود. بعد از تشکیل رویان، آن را به رحم زن منتقل می‌کنند. بهترین روش برای: زنانی است که تخمدان‌شان آسیب دیده یا دچار سقط زودرس می‌شوند.
 • رحم جایگزین
  عملکردش این است که: زنی به عنوان مادر جایگزین، جنین زن دیگری را در رحم خود نگهداری می‌کند. مادر جایگزین به روش لقاح مصنوعی (آزمایشگاهی) با اسپرم پدر یا جنین زوج (اسپرم پدر و تخمک مادر) به روش IVF باردار می‌شود. حتی ممکن است از تخمک اهدایی و اسپرم اهدایی هم استفاده شود. بهترین روش برای: زنانی است که به دلیل بیماری، هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحم) یا ناباروری نمی‌توانند بچه‌دار شوند. در برخی موارد نادر، هر دو والد نابارور هستند.
 • جنین اهدایی یا FET
  عملکردش این است که: جنین‌های اهدایی زوج‌های دیگر که از طریق IVF باردار شده‌اند و به جنین‌های فریز شده نیازی ندارند، به رحم گیرنده منتقل می‌شود. بهترین روش برای: زوج‌هایی که هر دو نابارور هستند و دوست دارند دوره بارداری را تجربه کنند.

تست DFI برای بررسی ناباروری مردان

تست DFI آزمایشی است که برای بررسی ناباروری مردان به کار می رود که در آن میزان شکست DNA اسپرم مشخص می شود. در واقع به زبان ساده کاربرد تست DFI، در بررسی میزان قطعه قطعه شدن DNA اسپرم می باشد

آزمایش DFI برای بررسی ناباروری در مردان
آزمایش DFI برای بررسی ناباروری در مردان

ناباروری با عامل مردانه کاملا متداول است زیرا 30 تا 50٪ موارد ناباروری مردان به دلیل مشکلات اسپرم رخ می دهد. قطعه قطعه شدن بالای DNA اسپرم یکی از دلایل ناباروری مردان محسوب می شود و عوامل زیادی می توانند باعث قطعه قطعه شدن و آسیب به DNA اسپرم شوند که می توانند ناشی از سرطان، عفونت، مصرف مواد مخدر، تب بالا، بالا رفتن دمای بیضه، آلودگی هوا، استعمال سیگار، مصرف الکل، استرس، رژیم غذایی نادرست، آلاينده هاي محيطی و شغلي، واریکوسل و افزایش سن باشند که با بررسی میزان شکست DNA اسپرم می توان بهترین گزینه درمانی را به زوج ‌های نابارور معرفی کرد و شانس بچه دار شدن را افزایش داد.
از موارد کاربرد تست DFI یا بررسی میزان شکست DNA اسپرم، می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

 •  تست DFI یکی از پارامترهایی است که در ناباروری های بدون دلیل بررسی می گردد؛
 •  همچنین در بررسی علل متوقف شدن رشد جنین از این تست استفاده می شود؛
 •  یکی دیگر از موارد کاربرد تست DFI، هنگامی است که رشد ضعیف جنین وجود دارد؛
 •  در زمان شکست مکرر روش های کمک باروری مانند IVF / ICSI نیز از تست DFI استفاده می شود؛
 •  همچنین بررسی علل سقط مکرر جنین از دیگر موارد کاربرد تست DFI می باشد؛
 •  سن بالای آقا؛
 •  وجود واریکوسل؛
 •  وجود پارامترهای غیرطبیعی در آزمایش آنالیز اسپرم علی الخصوص مورفولوژی اسپرم؛ و همچنین قرار گرفتن در معرض مواد مضر، از دیگر موارد کاربرد تست DFI می باشند.

برای درمان شکست DND اسپرم، عوامل مختلفی تاثیر گذارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 •  تجویز دارو در صورت وجود عفونت یا تب بالا یکی از روش های درمان شکست DNA اسپرم می باشد؛

از دیگر اقداماتی که برای درمان شکست DNA اسپرم انجام می گیرد، اصلاح سبک زندگی می باشد که شامل موارد زیر است:

 • ترک مواد مخدر، سیگار و الکل
 • کاهش استرس
 • ترک شغل های در محیط گرم یا نشسته
 • داشتن رژیم غذایی سالم و مصرف غذاهای تازه به ویژه آنتی اکسیدان ها یا ویتامین C و E؛
 • درمان واریکوسل در صورت وجود نیز در درمان شکست DNA اسپرم مؤثر می باشد؛
 • جایگزین کردن روش های کمک باروری هدفمند‎تر یعنی ICSI یا میکرو اینجکشن به جای IVF نیز یکی دیگر از روش های درمان می باشد.

آیا کم خونی باعث ناباروری میشود؟

زمانی که خون، آهن کافی ندارد یا تعداد گلبول‌های قرمزش کم است، ممکن است باعث ناباروری شود. زیرا گلبول‌های قرمز که حاوی آهن‌اند، مسئول اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و اعضای مختلف بدن، از جمله رحم و تخمدان‌اند. بنابراین، کمبود آهن در طول زمان ممکن است باعث تضعیف_تخمک و اختلال در عملکرد تخمدان‌ شود.

⁦⁩حتی اگر به‌رغم کمبود آهن،باروری رخ دهد، کم‌خونی ممکن است مانع تقسیم سلول‌های جنین شود و در نتیجه، رشد جنین در مراحل اولیه متوقف شود و سقط جنین رخ دهد.
⁦⁩برخی از علائم کم‌خونی فقر آهن:

 • خستگی: اگر همواره احساس ضعف عضلانی و کم انرژی بودن دارید، ممکن است با کمبود آهن مواجه باشید.
 • سرگیجه، سردرد و احساس سبکی در سر: این علائم به‌ویژه اگر هنگام ایستادن بروز می‌یابد، می‌تواند نشانه کمبود آهن باشد.
 • سردی دست‌ها و پاها: اگر دست و پایتان همواره سرد است، بهتر است وضعیت آهن خون‌تان را بررسی کنید.
 • ضعف و شکنندگی موها و ناخن‌ها: یکی از نشانه‌های مهم فقر آهن رنگ‌پریدگی و شکننده شدن ناخن‌ها و ضعیف و کم‌پشت شدن موهاست.
  هوس خوردن مواد عجیب و غریب: حتماً دیده یا شنیده‌اید که بعضی‌ها خاک یا گچ می‌خورند. اگر هوس کردید از این چیزها بخورید، حتماً باید از نظر
 • م‌خونی بررسی شوید.
 • تپش قلب: گاهی ممکن است دچار تپش قلب شوید. اگر تداوم داشت، ناشی از استرس‌های معمول نبود و از نظر قلبی هم مشکلی ندارید، بهتر است آزمایش خون بدهید.

⁦⁩تشخیص و درمان کم‌خونی فقر آهن:

اما تشخیص میزان آهن خون با یک آزمایش سادۀ خون (CBC) امکان‌پذیر است. اگر آزمایش کمبود آهن را نشان داد، یعنی شما باید مصرف مواد غذایی غنی از آهن را افزایش دهید و یا ممکن است نیاز به مصرف مکمل آهن داشته باشید. البته، مکمل آهن فقط باید با تجویز پزشک و دوز مناسب مصرف شود، زیرا بالا رفتن سطح آهن خون هم عوارض زیادی به دنبال دارد.

( رای: 1 امتیاز: 5 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
کمک ناباروری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.