ترفندهای موبایل و کامپیوتر

چگونه رمز وای فای را عوض کنیم

تغیر رمز وای فای

( رای: 2 امتیاز: 3.5 )

تغییر رمز وای فای

برای تعویض رمز وای فای کافیست به مرورگرتان وارد شوید ، مهم نیست که از چه مرورگری استفاده میکنید . در قسمت سرچ آی پی 192.168.1.1 را وارد کرده و به پنل مدیریت مودم خود وارد میشوید . اگر از لپتاپ استفاده می‌کنید و می‌خواهید به صورت بی‌سیم رمز عبور روتر خود را تغییر دهید، باید ابتدا با وارد کردن رمز عبور قبلی به اینترنت متصل شوید. اگر رمز عبور وای فای خود را فراموش کرده‌اید می‌توانید با استفاده از کابل Ethernet مودم را به کامپیوتر خود متصل کنید. در این صورت دیگر نیازی به وارد کردن پسورد وای فای نخواهید داشت. به چند نکته‌ی زیر دقت کنید:

  • آدرس‌های دیگری نظیر 192.168.0.1 و 192.168.2.1 و همچنین 10.0.1.1 و 10.0.0.1 هم در برخی از مودم‌ها استفاده می‌شود.
  • دقت داشته باشید که معمولا آدرس پیش فرض اکثر مودم‌ها در برچسبی که پشت مودم چسبانده شده درج می‌شود.

حالا باید نام کاربری و رمز عبور مربوط به روتر را وارد کنید . اگر هرگز این گزینه را تغییر نداده باشید (که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود) احتمالا نام کاربری روتر شما admin یا userAdmin باشد .برای رمز عبور هم باید یکی از گزینه‌های admin یا password را وارد کنید

سپس به قسمت Interface setup  رفته و حالا باید به بخش Wireless بروید . که البته در اکثر مودم‌ها یکسان است اما اگر این گزینه را پیدا نمی‌کنید باید به دنبال گزینه‌هایی نظیر Wireless Settings یا Wireless Setup بگردید . اگر بخش Wireless شما چند بخش دیگر را شامل می‌شود به دنبال صفحه‌ی Wireless Security بگردید.

چگونه رمز وای فای را عوض کنیم

حالا زمان آن رسیده که رمز عبور خود را تغییر دهید .برای این کار به دنبال گزینه‌ای تحت عنوان Password یا Passphrase یا Shared Key بگردید. در این بخش قادر هستید رمز جدید وای فای خود را وارد کنید.حتما از کلمات بزرگ انگلیسی، فاصله، اعداد و در صورت نیاز از علامت‌هایی نظیر !، $ و # استفاده نمایید.

یک رمز عبور قوی حداقل شامل ۸ حرف است.

یکی از مواردی که باید دقت زیادی به آن داشته باشید، نوع رمزگذاری روتر یا مودمتان است که WEP، WPA و WPA2 از انواع آن هستند.برای امن ترین حالت باید از حالت WPA2 استفاده کنید.البته ممکن است برخی از دستگاه‌های قدیمی قادر به اتصال به این نوع اتصالات نباشند که در این صورت می‌توانید از WPA/WPA2 استفاده نمایید.به هیچ عنوان استفاده از WEP توصیه نمی‌شود چرا که شکستن رمز‌های WEP به سادگی اتفاق می‌افتد و با تکنولوژی‌های کنونی در کمتر از 30 دقیقه هک می‌شوند.

بعد از پایان اعمال تغییرات باید آن‌ها را ذخیره سازی کنید .برای این کار عموما باید گزینه‌ی Save Settings یا Apply را بزنید که در مودم‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.همچنین توجه داشته باشید که با تغییر رمز عبور همه‌ی دستگاه‌هایی که به مودم متصل بودند اتصالشان قطع خواهد شد.بعد از اعمال تغییرات می‌توانید با استفاده از رمز عبور جدید به مودم متصل شوید.

( رای: 2 امتیاز: 3.5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.