آموزش آشپزی

طرز تهیه دیگچه قالبی

طرز تهیه دیگچه قالبی خانگی

طرز تهیه دیگچه قالبی

طرز تهیه دیگچه مشهدی
دیگچه قالبی 😋😍
مواد لازم:
شیر ۱لیتر
برنج ایرانی ۱پیمانه
کره ۵۰ گرم
شکر ۱ الی ۱/۵ پیمانه
خامه صبحانه نصف بسته (در صورت تمایل)
آب ۲پیمانه
زعفران ساییده ۱ قاشق چای خوری
پودر و یا عرق هل کمی
گلاب یک چهارم پیمانه
طرز تهیه:
ابتدا برنج رو شسته و همراه با دو پیمانه آب میگذاریم تا بجوشد و کاملا نرم شود بعد که آب کم شد شیر رو اضافه می کنیم و زعفران رو، سپس هم میزنیم تا شیر به جوش بیاد و سر نرود، بعد از حدود یک ساعت که با شعله ملایم کامل برنج نرم شد و غلیظ شد، شکر رو اضافه میکنیم و حدود نیم ساعت با شعله خیلی کم میذاریم جا بیفته در نهایت کره و نصف بسته خامه رو اضافه می کنیم هم میزنیم و مجدد نیم ساعت میپزد در آخر که به غلظت مورد نظر رسید هل و گلاب رو اضافه کرده و مجدد کمی زمان میدهیم تا جا بیفته و درب ظرف رو می گذاریم، در نهایت در ظرف پیرکس ریخته و میگذاریم کاملا در دمای اتاق خنک شود و سپس برای حدود ۳_۴ ساعت در یخچال گذاشته و سپس در ظرف مورد نظر سرو میکنیم. نوش جان
طرز تهیه دیگچه مشهدی

برای تهیه دسر دیگچه مشهدی برنج را شسته و به مدت یک ساعت خیس کنید. برنج را بگذارید خوب بپزد می توانید از برنج خورد که مخصوص آش است استفاده کنید. وقتی آب برنج تبخیر شد شیر را کم کم اضافه کنید و هم بزنید تا شیر به خورد برنج برود. به ترتیب شکر را اضافه کرده و هم بزنید و سپس هل را اضافه کنید باید آنقدر مواد بجوشد تا سفت شود در آخر گلاب و بعد از چند دقیقه کره را اضافه کنید. دیگچه مشهدی آماده برای دم کردن است. وقتی دسر دیگچه به این مرحله رسید زعفران دم کرده را در گوشه ای از قابلمه بریزید و هم بزنید تا نیمی از آن زرد رنگ شود. دسر دیگچه را مثل برنج به مدت نیم ساعت دم کنید توجه داشته باشید که حرارت خیلی کم باشد. بعد در قابلمه را برداشته بگذارید تا خوب خنک شود و بعد در دیس دسر دیگچه مشهدی بر گردانید و با خلال پسته و زعفران برای سرو تزیین نمائید.
برای برگرداندن دسر دیگچه قابلمه پخت باید نچسب باشد.
میتوانید از قالب مخصوص دسر استفاده کنید باید ته قالب را کمی با کره چرب کنید بعد از خنک شدن به راحتی از قابلمه و یا قالب جدا می شود.
اگر شیر بیشتر باشد بهتر است چون در آخرکمی به صورت ژله ای و لرزان در می آید.

به این مطلب امتیاز دهید :
به این مطلب امتیاز دهید
( رای: 0 امتیاز: 0 )

منبع سایت : طرز تهیه ماهی
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
بستن
بستن