آموزش کاربردی

آموزش بافت یقه گرد

( رای: 7 امتیاز: 3.6 )

آموزش بافت یقه ی گرد برای ژاکت با دو میل

بافت جلوی کار

برای آموزش بافت یقه گرد ، جلوی لباس یک دوم از ارتفاع حلقه رو میبافیم و شروع میکنیم به گذاشتن یقه . یعنی اگر قرار هست که ارتفاع حلقه آستین ما اینجا 8 سانتی تر باشد 4 سانت میبافیم بعد یقه لباس رو شروع میکنیم و چون میخوایم گرد ببافیم میاییم دونه هامونو نصف میکنیم از وسط (هرچندتا دونه ایی که مونده)

یقه ی گرد که با نخ میل دو و نیم میخواد بافته بشه برای یقه مون باید 4 تا 3 تا 2 تا یکی و یکی باید از دونه هامون کم کنیم که به سنجاق گرفته میشه.حالا اینجا برای کم کردن دونه ها ابتدا 4تا دونه رو به سنجاق میگیریم به این صورت که دوتا دونه از سمت راست و دوتا دونه از سمت چپ برای اینکه یقمون کج نشه دوتا از اینور میگیریم و دوتا از اونور.

آموزش بافت یقه گرد
آموزش بافت یقه گرد

حالا نوبت دونه های سه تاییمون هست.وقتی که از سمت راست هستیم و بافت رو به خودمون هست و میبافیم و میاییم جلو و به سمت چپ کار میرسیم سه تا دونه ی آخری رو نگه میداریم و سنجاقی که مخصوص دونه گیری هست رو باز میکنیم و سه تا دونه رو از میل خارج میکنیم و داخل سنجاق میکنیم حالا داخل سنجاق 7تا دونه داریم.بافت رو ادامه میدیم و به سمت دیگه میایم و تا انتها میبافیم

برای بافت سر همی نوزاد کافیه سمت سرشونه سه سانتی متر برامون دونه باقی بمونه (به دلیل تفاوت در ضخامت کاموا ها نمیشه گفت ندتا دونه باقی بموه به همین خاطر سانتی متر میگیم)حالا میرسم به دوتایی که داخل سنجاق نگهش میداریم و بافت رو برمیگردیم و در آخر یکی یکی.

همچنین بخوانید : آموزش بافت پادری

زمانی که بافت یقمون تمام شد چون ما تو دو یا سه رج هنوز از یقه رو بافتیم و چون حلقه استینمون 8 سانتی متر هست لازم هست که دو یا سانتی متر دیگه بافته بشه و سزشونه بگیره ، اگر بخوایم این یقه رو برای بلوز استفاده کنیم لازم هست بیشتر بافته بشه.

نکته: اگر بافت نوزادی هست برای سرشانه ایی که میخوایم داشته باشیم خب سرشونه  سه سانتی رو میتونیم به یکباره کور کنیم و هیچ نیازی به تقسیم بندی دونه ها نیست اما اگر بخوایم این یقه رو برای بلوز استفاده کنیم طبیعتا سرشونه ی بزرگتری لازم داریم مثلا اگر قرار هست سرشونه ی نا ده سانتی متر اینجا بمونه به دلیل شیبی که باید داشته باشه از سمت بیرون دست به سمت گردن میاییم .

آموزش بافت یقه گرد
آموزش بافت یقه گرد

تعداد دونه مونو نصف میکنیم به این شکل که مثلا اون ده سانتی متر من هست من میام کار رو شروع میکنم و تعداد دونه هارو وسط کار نصف میکنم و حالا میخوا به کارم شیب بدم میام از اون تعداد نصف نصف اون دونه هارو کور میکنم تا شیب رو بدم و نصف دیگه رو یک رج میبافم تا بتونم اون شیب مورد نظر رو بدم.

این یک سمت یقه بود برای کامل شدن کار لازم هست سمت دیگه رو هم ببافیم که اینجا نخ رو قیچی میکنیم و یریم اون سمتی که هنوز نبافتیم و گره میکنیمو بافت رو مثل اون سمت انجام دادیم میبافیم.

بافت پشت کار

حالا برای آموزش بافت یقه گرد ، بافت یقه ی پشت اگر ارتفاع یقه از حلقه استینمون در جلو 4سانتی متر بافته شده پشت باید دو سانتی متر بیشتر باشه یعنی 6 سانتی متر. برای پشت دونه هارو از 6 تا شروع میکنیم یعنی 6تا دوتا یکی یکی کم میکنیم و سرشونه رو شروع میکنیم بعد از اینکه تمامی اینها به پایان رسید چون اینجا دونه هامو به سنجاق گرفتم پس باید این دونه هام باففته بشه پس بعد از اینکه بافت من تموم شد تمام بافت رو خارج میکنم

آموزش بافت یقه گرد
آموزش بافت یقه گرد

یه سرشونه رو کنار هم قرار میدم که میتونم برای سهولت کار اون سرشونه رو کلا بدوزم و تمام دونه هارو داخل میل بگیریم موقع یقه گرفتن برای دونه گیری برای اینکه فاصله ایی بین کارمون نیفته از دوه های هفتی شکل کارمون کمک میگیریم و دونه اضافه میکنیم و به این شکل از کار میکشیم بیرون و به همین شکل دونه هارو اضافه میکنیم تا زمانی که برسم به دونه ی اخر سنجاقم.

سنجاق رو باز میکنم و دونه هارو میگیرم داخل سنجاقم و بعد که بافت به انتها رسید نخ رو میبریم و منتقلش میکنیم به سمت جلو که برای بافت یقه سلیقه ایی هست.دقت کنید که یک رشونه وقتی دوخته شد دونه گیری ما از ابتدای سرشانه ی پشت آغاز میشه و به ابتدای سرشانه ی پشت ختم میشه یعنی یقه ی ما میفته وسط میل بافتنی بعد میتونیم دونه هارو ببافیم و تمامش کنیم.

انواع بافت دور یقه:

  • کش باف
  • کبریتی
  • رکن

نکته: اگر خواستیم دونه کبریتی ببافیم حواسمون باشه که کبریتی بیفته پشت کار و روی کار ساده بافی باشه چون وقتی کار رو به اتمام میرسونیم و گره رو کور میکنیم اون قسمت یقه یک لول زیبایی میخوره و کار زیباتر میشه یا اینکه میتونیم به جای اینکه دونه هامون رو داخل سوزن بگیریم دونه هارو کر کنیم یعنی 4تا دوتا یکی یکی ما کور بشه و انتهای کارمون به جای دوباره با میل بافتن با قلاب یا بافتن تزیینی بزنیم و کارمون رو به اتمام برسونیم

( رای: 7 امتیاز: 3.6 )

از طريق
بافت ژاکت پسرانه
منبع
بافت ژاکت نوزاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.