سلامت

درمان زانو درد به روش خانگی

برای درمان زانو درد چه باید کرد؟

اگر بخواهیم رایج ترین دردهای مفاصل را  نام ببریم، قطعا درد زانو از مهم ترین آن‌ها خواهد بود. مشکلی که در برخی موارد بسیار زجرآور و اذیت کننده و در برخی دیگر بسیار سطحی است.  اما برای تسکین زانو درد چه باید کرد؟

علائم و نشانه های زانو درد

علائم انواع زانو درد بر اساس میزان پیچیدگی بیماری و آسیب دیدگی به صورت خفیف وشدید طبقه بندی میشود.

علایم و نشانه های عمومی و رایج:

 1. سخت شدن مفصل و ناتوانی در خم و راست کردن آن
 2.  گرم شدن مفصل هنگام لمس آن
 3. شنیدن صداهای غیرطبیعی مانند صدای تق تق کردن زانو هنگام حرکت مفصل

علایم و نشانه های جدی:

 1. بروز زانو درد همراه با قرمزی، تورم وتب
 2. ناتوانی در ایستادن
 3. لنگان لنگان راه رفتن
 4. خم شدن زانو هنگام ایستادن
 5. بروز بی حسی در مفصل آسیب دیده
 6. علایم قابل مشاهده مانند بدشکلی استخوان

از کجا بفهمم درد زانو من جدی است؟

در موارد زیر در زانو شما جدی است و در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید :

 1. زانوی شما تحمل وزن شما را ندارد یا احساس می کنید انگار زانوی شما ناپایدار است (بیرون میزند یا حرکات اضافی دارد که در اصطلاح انگلیسی به آن Gives out می گویند )
 2. تورم مشخص زانو داشته باشید.
 3. نمی توانید زانوی خود را کاملاً باز یا خم کنید.
 4. تغییر شکل واضحی در پا یا زانوی خود مشاهده کنید.
 5. قرمزی ، درد و تورم در زانوی خود همراه با تب داشته باشید.

درمان زانو درد با استفاده از ۱۴ روش خانگی موثر

1.درمان زانو درد با کمپرس سرد

تعداد انگشت شماری از تکه های یخ را درون یک حوله نازک بریزید. سپس کمپرس را به مدت 10 الی 20 دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده زانو قرار دهید . این کار را دو تا سه بار در طول روز، تا زمانی که درد آرام شود، تکرار کنید. همچنین می توانید از یک بسته نخود لوبیای فریز شده نیز به عنوان کمپرس سرد استفاده کنید که به خوبی عمل می کند.

2. سرکه سیب از بهترین درمان های خانگی برای درد زانو

 • 2 قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده، مخلوط کنید. این مخلوط را یکبار در طول روز بنوشید، تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید.
 • همچنین می توانید دو فنجان سرکه سیب را در وان حمام با آب داغ مخلوط نمایید و به مدت 30 دقیقه زانوهایتان را در آن غوطه ور کنید. این کار را یک بار در روز تا مدت ها تکرار کنید. همچنین می توانید یک قاشق سرکه سیب و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید و از آن برای ماساژ زانو هایتان استفاده کنید .
 • این کار را تا زمان برطرف شدن درد، یک یا دو بار در طول روز تکرار کنید.

3. فلفل هندی بهترین درمان خانگی زانو درد

 • 2 قاشق غذا خوری پودر فلفل هندی را در نصف فنجان روغن زیتون گرم بریزید. از این خمیر ،2 بار در روز به مدت حداقل یک هفته روی زانوهای تان بمالید.
 • همچنین می توانید یک چهارم یا یک قاشق و نصفی از پودر فلفل هندی را با یک فنجان سرکه سیب مخلوط کنید و یک پارچه تمیز را داخل آن فرو ببرید و بعد حدود 20 دقیقه یک یا دو بار در طول روز ،بر روی قسمت آسیب دیده زانو بگذارید. حتی می توانید از ژل آن که حاوی 0.0125 درصد کپسایسین است استفاده کنید و به طور موضعی روی محل آسیب دیده، استعمال کنید.

4.درمان خانگی درد زانو با زنجبیل

یک تکه کوچک از زنجبیل تازه را له کنید و به یک فنجان آب بیافزایید و اجازه دهید تا به مدت 10 دقیقه بجوشد.همچنین می توانید مقداری عسل و آبلیمو را به آن بیافزایید. این نوشیدنی را 2 تا 3 بار در طول روز استفاده کنید. همچنین می توانید روغن زنجبیل را دو تا سه بار در طول روز روی محل آسیب دیده ماساژ دهید.

5.زردچوبه از بهترین درمان های خانگی برای درد زانو

نصف قاشق چایخوری از زنجبیل و زردچوبه را در یک فنجان آب مخلوط کنید و سپس اجازه دهید تا به مدت 10 دقیقه بجوشد و بعد برای طعم دهی ،عسل به آن اضافه کنید و این نوشیدنی را دوبار در طول روز بنوشید .و همچنین می توانید یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر ترکیب کنید و برای طعم دهی و شیرین شدن مقداری عسل نیز بیافزایید و این نوشیدنی را یکبار در طول روز استفاده کنید.
 • یکی دیگر از گزینه ها این است که از کپسولهای 250 تا 500 میلی گرمی زردچوبه ، سه بار در روز مصرف کنید .
 • این دارو را روزانه تا زمانی که درد به طور کامل رفع شده باشد ،دنبال کنید.
 • توجه، زردچوبه میتواند خون را رقیق کند، این داروها برای افرادی که از داروهای کاهش دهنده خون استفاده می کنند، هرگز مناسب نمی باشند.

6. تسکین درد زانو با لیمو

یک یا دو عدد لیمو را به قطعات کوچک برش دهید. سپس قطعات بریده شده را در یک پارچه پنبه ای قرار دهید و با روغن کنجد گرم کنید و بعد پارچه را به مدت 5 الی 10 دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده، بگذارید. این کار را دو بار در طول روز انجام دهید ،همچنین می توانید آب یک عدد لیمو را با آب گرم مخلوط کنید و هر روز صبح ناشتا با شکم خالی بنوشید.

7. روغن خردل بهترین درمان کننده درد زانو

 • 2 قاشق غذاخوری روغن خردل را حرارت دهید. سپس یک عدد سیر را در آن خرد کنید و تا زمانی که رنگ قهوه ای به دست آید ، روی حرارت بماند و بعد اجازه دهید تا خنک شود و بعد با این مخلوط، با حرکات دایره ای،زانو را ماساژ دهید. سپس آن را با یک پوشش پلاستیکی ،بپوشانید تا بعد از چند دقیقه گرم شود و زانو بهبود یابد.
 • این کار را دوبار در روز انجام دهید.

8.نمک اپسوم یا سولفات یکی از درمان های درد زانو

 • 1 نصف فنجان از نمک اپسوم را به آب داغ حمام خود اضافه کنید. قسمت آسیب دیده را به مدت 15 دقیقه در این محلول خیس کنید .چندین بار در هفته کار را تکرار کنید.
 • توجه:این درمان برای افرادی که دچار مشکلات قلبی، فشار خون بالا یا دیابت هستند ،به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

9. بهترین درمان زانو درد با دانه های زغال اخته

یک قاشق چای خوری از دانه های زغال اخته را درون آب فیلتر شده ،بریزید و اجازه دهید تا یک شبانه روز خیس بخورد و صبح آب آن را خارج کنید واز دانه ها استفاده کنید.این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید و یا می توانید 2 قاشق چای خوری پودر دانه های زغال اخته را با مقداری آب ترکیب کنید و یک خمیر غلیظ به دست آورید و سپس آن را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید و بعد از 30 دقیقه با آب گرم بشویید. این درمان را دوبار در طول هفته نیز تکرار کنید.

10. با روغن اکالیپتوس زانو درد خود را درمان کنید

 • هر 5 تا 7 قطره از روغن اکالیپتوس را با یک قطره روغن نعنا مخلوط کنید. سپس دو قاشق غذاخوری روغن زیتون نیز به آن اضافه کنید.
 • مخلوط را در یک بطری شیشه ای و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
 • هر زمان که درد دارید، این مخلوط را بر روی زانوی خود بمالید.
 • اطمینان حاصل کنید که به آرامی ماساژ می دهید و حتما روغن به داخل پوست نفوذ کند.

11. طب چینی در تسکین دردهای زانویی

طب چینی شما را به استفاده از دو عدد هویج رنده شده و کمی آب  لیموی تازه دعوت می کند تا درد مفصلی تان را بهبود بخشید. گیاهی مثل هویج برای رباط ها بسیار مفید است.

12. تخم شنبلیله راهی فوق العاده برای درمان

برای کاهش درد زانویتان کافی است که مقداری تخم شنبلیله را از شب قبل خیس کنید و صبح به صورت ناشتا آن را میل کنید.  این روش به خوبی درد مفصلی شما را بهتر می کند.

13. نوشیدن آب را جدی بگیرید!

بدن انسان به مقدار قابل توجهی نیاز به آب دارد و این مسئله در سلامتی نیز بسیار موثر و دارای اهمیت است. به گونه ای که مصرف به اندازه آب درد زانو را کاهش می دهد. آب در بدن موجب نرم تر شدن غضروف ها و درنتیجه حفظ گردش خون و بهبود رسیدن مواد مغذی به مفاصل می شود.  هم چنین به علت دفع سموم از مفاصل زانو درد ناشی از آن نیز تسکین می یابد.

همراه با این داروها، باید از این اقدامات پیشگیرانه برای بهبود زانو درد استفاده کنید .

18 توصیه درمانی برای زانو درد

 • سعی کنید وزن اضافی بدن خود را کم کنید.
 • از انواع کفش و صندل مناسب استفاده کنید.
 • از کفشهای پاشنه بلند اجتناب کنید.
 • از فعالیت هایی که مربوط به زانو زدن می شود بپرهیزید.
 • به طور منظم مکمل های منیزیم و امگا 3 را مصرف کنید.
 • 15 دقیقه روزانه پیاده روی کنید.
 • پاهای خود را در جایگاه بلند نگه دارید، تا تورم و درد را کاهش دهید .
 • اگر درد زانو دارید و بعد از یک یا دو هفته همچنان ادامه داشت، برای پیدا کردن علت زانو درد و درمان های دیگر با پزشک خود مشورت کنید.
 • چهار زانو و دو زانو اصلا ننشینید
 • از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید
 • به هیچ عنوان روی زمین ننشینید و از صندلی های بلند برای راحت تر بلند شدن استفاده کنید .
 • روی صندلی نماز بخوانید .
 • تا جایی که ممکن است از پله بالا و پایین نروید . حتی سطوح دارای شیب زیاد و کم هم برای پیاده روی مناسب نیست .
 • اگر به اجبار باید از پله استفاده کنید اول اینکه هر پله را تکی پایین بیایید و یا بالا بروید . به پهلو سعی کنید پاین بیاید (نه مستقیم ) ، در هنگام بالا رفتن از دو عصا و یا باتوم کوهنوردی استفاده کنید . همچنین زانو بند اتل دار که محکم هم بسته نشود ممکن است در بالا و پاین رفتن از پله به شما کمک کند .
 • برای دو ورزش اصلی زانو که در قسمت فوقانی همین سایت تو ضیح داده شد وقت بگذارید (حداقل روزی 3 بار ) . تقویت قسمت داخلی عضله چهار سر برای شما معجزه می کند .
 • در هنگام خواب  اگر به پهلو می خوابید یک بالش بین دو زانو خود بگذارید  و اگر به صورت طاق باز می خوابید از بالش زیر زانو استفاده کنید .
 • از خوردن خوراکی هایی که در فرهنگ ایرانی سرد تلقی می شود در شب بپرهیزید مانند دوغ ، ماست ، خیار و ….
 • از نظر تغذیه  در طب سنتی خوردن 4 واحد سیاهدانه و دو واحد عسل و یک  واحد سرکه به صورت هر 8 ساعت و به مدت 14 تا 21 روز با دفع سوذا از بدن به بهبود التهابات زانو کمک می کند .

تمام توصیه های فوق در کنار روش های درمانی پزشکی نوین مانند طب سوزنی زانو ، پی ار پی زانو و استفاده از روش های ریلیز بافت فاسیال کمک کننده است  و هر چند توصیه های فوق لزوما درمانی نیست ولی برای درمان موثر زانو شما لازم است .

( رای: 1 امتیاز: 5 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.