سلامتمجله بانوان

چه عواملی سبب دوقلوزایی می شود؟

خطرات و عوارض بارداری دوقلو یا چندقلو

خطرات و عوارض بارداری دوقلو یا چندقلو

چه عواملی سبب دوقلوزایی می شود؟

عوامل متعددی در ایجاد این نوع دوقلویی موثر است؛ به عنوان مثال اگر سابقه دوقلوزایی در خانواده فرد به‌خصوص خانواده مادری وجود داشته باشد، احتمال بارداری دوقلویی افزایش می‌یابد. علاوه بر این، خانم‌هایی که در سنین بالا (حدود 38ـ37سالگی) باردار می‌شوند همچنین کسانی که تعداد زایمان‌های بیشتری داشته‌اند نیز شانس بیشتری برای بارداری دوقلویی دارند. در بارداری در ماه اول بعد از قطع قرص‌های جلوگیری همچنین در بارداری‌هایی که با استفاده از داروهای ناباروری ایجاد می‌شود نیز احتمال چندقلویی وجود دارد. نوع دیگر دوقلویی، دوقلویی تک‌تخمکی است که از تقسیم یک تخمک بارور شده ایجاد می‌شود. این نوع دوقلویی ارتباطی به سن یا سابقه دوقلوزایی خانوادگی ندارد، ولی در درمان‌های نازایی و IVFاحتمال آن افزایش می‌یابد.
بارداری عاری از خطر نیست. اما بارداری دوقلویی یا چندقلویی برای مادر و فرزندان خطرات زیادی (زایمان زودرس، دیابت، کم خونی فقر آهن، پره_اکلامپسی و…) به همراه دارد. مادران باردار می توانند با مراقبت های مناسب، بارداری و زایمان بی خطر و فرزندان سالمی داشته باشند.

خطرات دوقلو یا چندقلوزایی

زایمان زودرس  دو قلوها معمولا پیش از موعد (قبل از اتمام هفته سی و ششم بارداری) متولد می شوند. نوزادان نارس ممکن است با مشکلات متعدد جسمی و روحی دست و پنجه نرم کنند.

کم وزنی هنگام تولد (LBW)لیست مقالات | دکتر فاطمه نعمت اللهی - متخصص زنان و زایمان

بیش از نیمی از دو قلوها با وزنی کمتر از دو و نیم کیلوگرم به دنیا می آیند ‌

🎀دکتر مهرنوش امیری

🎀متخصص زنان زایمان

🎀فوق تخصص نازايي لاپاروسكوپي هيستروسكوپي

( رای: 0 امتیاز: 0 )

از طريق
مطالب مرتبط
منبع
عوامل دوقلو زایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.