سلامت

درمان خانگی عفونت قارچی واژن

 ولوواژینیت چیست؟

اگر دختر شما از زخم ناحیه تناسلی رنج می برد، زخمی که در اثر خارش واژن کودک ایجاد می شود، احتمال ایجاد ولوواژینیت مطرح می گردد. ولوواژینیت نوعی التهاب در بخش ولو و واژن می باشد. ولوواژینیت در کودکان دختر از مشکلات شایع این گروه می باشد.در افراد بزرگسال عفونت های واژینال می تواند از طریق فعالیت جنسی ایجاد شود، اما دختران جوانی که به سن بلوغ نرسیده اند بسیار مستعد ابتلا به ولوواژینیت یا خارش واژن می باشند و ابتلا به این مشکل ارتباطی با داشتن نزدیکی جنسی ندارد. از آن جایی که دختران کوچک در ناحیه شرمگاهی مویی ندارند، لباس، ترکیبات شیمیایی، صابون و داروها به سادگی می تواند سبب تحریک پوست ناحیه واژن شود و خارش واژن در کودکان به دنبال داشته باشد. حتی اجسام خارجی مانند دستمال های کاغذی نیز می تواند به سادگی سبب ایجاد التهاب در ناحیه تناسلی شده و خارش واژن را به دنبال داشته باشد.

علت ولوواژینیت

انواع مختلفی از ولوواژینیت وجود دارد و علل مختلفی برای آن وجود دارد. علل جدی مانند تومور به ندرت می تواند در ایجاد ولوواژینیت نقش داشته باشد. برخی علل شایع ولوواژینیت در کودکان عبارت است از:
 1. عدم تعادل باکتریایی: در واژن سالم مقداری از باکتری های زنده وجود دارد. ولوواژینیت می تواند در نتیجه به هم خوردن تعادل باکتری های واژن ایجاد شود. علت دقیق رشد بیش از حد برخی باکتری ها مشخص نمی باشد. اما ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک ها و یا تماس ناحیه واژن با دست های آلوده بتواند دلیلی برای بر هم خوردن این تعادل محسوب شود. در برخی موارد ولوواژینیت می تواند دلیل ثانویه یک عفونت باشد.
 2.  اصول بهداشتی: فاصله بین واژن و مقعد چندان زیاد نیست، بنابراین باکتری های مسیر گوارشی مانند ای کلای می تواند وارد دهانه واژن شود و خارش واژن و سایر علائم ولوواژینیت را به دنبال داشته باشد. بنابراین استفاده صحیح از دستمال کاغذی و کشیدن آن از جلو به عقب حائز اهمیت می باشد.
 3.  پوزیشن کودک هنگام ادرار کردن: موقعیت نامناسب کودک در حین ادرار کردن سبب می شود ادرار وارد واژن شود و عفونت و خارش واژن را به دنبال داشته باشد.
 4. عفونت های انگلی: عفونت های انگلی در کودکان بسیار شایع می باشد. این انگل ها معمولا در اطراف مقعد تخمگذاری می کنند. خارش و تحریک سبب می شود، عفونت به واژن منتقل گردد. اشیای خارجی مانند دستمال کاغذی می تواند در تماس با واژن قرار بگیرد و سبب بوی بد، ترشحات واژینال و حتی خونریزی شود.
 5. تحریک خارجی: استفاده از لباس های تنگ و قرار گرفتن در هوای گرم به مدت طولانی سبب ایجاد التهاب در پوست های حساس می شود. استفاده از صابون های نامناسب می تواند سبب قرمزی و خارش واژن در کودکان دختر شود.
  عفونت های قارچی در مورد خانم ها بسیار شایع است، اما معمولا در دختران تا قبل از سن بلوغ چنین نیست. استفاده مکرر از آنتی بیوتیک و یا استفاده از پوشک می تواند منجر به ایجاد عفونت های قارچی در کودکان شود. استفاده مکرر از آنتی بیوتیک می تواند تعادل باکتری های مفید در واژن را بر هم زند.در برخی موارد اختلال در سیستم ایمنی نیز می تواند در ایجاد عفونت قارچی و خارش واژن در کودکان نقش داشته باشد. ترشحات زرد رنگ واژن در کودکان با حالتی پنیری همراه با قرمزی و تورم لابیا می تواند نشان دهنده عفونت قارچی در آن ها باشد. عفونت قارچی مزمن در کودکان می تواند نشان دهنده دیابت یا سرکوب سیستم ایمنی باشد.اگر فرزند دختر شما مرتبا به عفونت قارچی دچار می شود، بهتر است در مورد شناسایی علت زمینه ای آن فورا با پزشک مشورت کنید.
 6.  چسبندگی ناحیه تناسلی در کودکان دختر یا چسبندگی لابیا: ۲ درصد کودکان دختر به چسبندگی لابیا دچارند. لبه های درونی واژن که labia minora نامیده می شود ممکن است به هم چسبیده باشد. چسبندگی لابیا مشکل چندان جدی نمی باشد، اما می تواند در ایجاد ولوواژینیت دخالت داشته باشد.
 7. ضایعه پوستی به نام لیکن اسکلروزیس: این شرایط پوستی چندان شایع نمی باشد. در بیماری لیکن اسکلروزیس لکه های سفید رنگی در ناحیه تناسلی ایجاد می شود که می تواند پوست را بسیار حساس سازد.

سوزش و عفونت (عفونت قارچی) واژن در دختر بچه ها و راه های درمان آن

درمان خانگی

 • برای پیشگیری و درمان سوزش واژن، فرزند شما باید:
 • از دستمال توالت های رنگی و معطر و وان کف خودداری کند.
 • از صابون ساده و غیر معطر استفاده کند.
 • مدت زمان حمام را به ۱۵ دقیقه یا کمتر محدود کند. از فرزند خود بخواهید بلافاصله بعد از حمام ادرار کند.
 • برای شستشو تنها از آب گرم و معمولی استفاده کند. جوش شیرین، جو دوسر کلوئیدی یا عصاره جو دو سر یا هر چیز دیگری را به آب حمام اضافه نکند.
 • آب وان را صابونی و کفی نکند. اگر نیاز به شامپو است، آن را در پایان حمام استفاده کند.

به فرزند خود یاد بدهید که ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارد. او باید:

او باید با به جای مالیدن آن با دستمال، قسمت بیرونی واژن را خشک کند. این کار مانع از باقی ماندن گلوله هایی از دستمال توالت در آن ناحیه می شود.

بعد از ادرار یا مدفوع، دستمال توالت را از جلو به عقب (از سمت واژن به مقعد) بکشد.

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 6 امتیاز: 4.3 )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.