آموزش آشپزی

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

( رای: 1 امتیاز: 5 )

‌طرز تهیه شیرینی محبوب فرانسوی که میتوان با استفاده از رنگ خوراکی آن را به شکل هندوانه تزیین کرد که برای سفره شب یلدا بسیار زیبا و مناسب است،با ما همراه باشین با اموزش شیرینی ماکارون
مواد لازم :
سفیده تخم مرغ 45 گرم
شکر دانه ریز 45 گرم
ترکیب پودر بادام و پودر شکر 115 گرم (100 گرم بادام و 65 گرم پودر شکر)
وانیل 1/2 ق چ
تارتار 1/8 ق چ

طرز تهیه :
ابتدا سفیده تخم مرغ را داخل لیوان تمیز بریزید روی لیوان سلفون بکشید و چند سوراخ بزنید و 1 تا 3 روز در یخچال قرار دهید تا رطوبت آن گرفته شود، موقع استفاده نیم ساعت در محیط قرار دهید تا به دمای اتاق برسد سپس استفاده کنید.
برای تهیه پودر بادام میتوانید بادام خام را 1 دقیقه در آب جوش بریزید و سپس آبکش کنید در آب یخ بریزید تا پوست قهوه ای آن به راحتی جدا شود سپس اجازه دهید کاملا خشک شوند و استفاده کنید یا خلال بادام بخرید و این مراحل را انجام ندهید.
ابتدا 65 گرم پودر شکر را به خوبی آسیاب کنید تا پودر شود، سپس به همراه 100 گرم بادام در آسیاب یا بلندر بریزید و آسیاب کنید، دقت کنید دکمه آسیاب یا بلندر را به صورت پالسی بزنید یعنی یکبار بزنید و بعد از 5 ثانیه خاموش کنید و مجدد روشن کنید که دستگاه یکسره کار نکند چون بادام به روغن می افتد، هر پالس باعث آسیاب شدن مقداری از بادام و شکر میشود. سپس آنرا 3 بار الک کنید، بهتر است از 3 الک استفاده کنید و به هیچ وجه پودر بادام را روی الک فشار ندهید تا به زور از الک رد شود، با ملایمت الک کنید تا پودر بادام مرغوبی داشته باشید و در نهایت به اندازه 115 گرم از این ترکیب را جدا کنید و بقیه را برای مصارف دیگر استفاده کنید.
ماسوره ساده را داخل قیف قرار دهید یا از قیف بدون ماسوره استفاده کنید.
از صفحات سیلیکونی مخصوص ماکارون برای پخت استفاده کنید یا روی کاغذ روغنی دایره هایی با قطر 3 سانتیمتر با فاصله چند سانتیمتر از هم رسم کنید و کاغذ را برگردانید و در سینی قرار دهید.
45 گرم از سفیده را داخل کاسه تمیز ریخته با سرعت کم شروع کنید به هم زدن تا زمانی که سفیده تخم مرغ تبدیل به کف سفید رنگ شود و پف کند و اکنون تارتار را اضافه کنید.
وانیل و نیمی از شکر را اضافه کنید و با سرعت متوسط هم بزنید. وقتی سفیده شروع به سفت شدن کرد بقیه شکر را اضافه کنید و با سرعت متوسط رو به بالا هم بزنید. در این حالت مرنگ “سافت پیک” هست، یعنی زمانیکه به پره های همزن چسبیده به سمت پایین خم میشود.
با دور تند همزن مرنگ را هم میزنیم و باز بعد از حدود یک دقیقه یا کمتر چک میکنیم. زمان مهم نیست چون دور موتور همزن ها با هم فرق میکند. باز کیفیت مرنگ را چک کنید. .
زمانیکه به مرحله “استیف پیک” رسید، یعنی نوک مرنگ رو به پایین خم نشد و سیخ ایستاد به زدن خاتمه دهید.
به فرایند ترکیب مرنگ با آرد بادام و پودر قند “ماکارونژ” گفته میشود.
مرنگ باید براق و لطیف باشد، مرنگ را در کاسه حاوی پودر بادام و شکر بریزید.
با لیسک دورانی هم بزنید و وقتی سر جای اول رسیدیم با وارد کردن فشار به نوک قاشق سیلیکونی و خم کردنش مایه را به مرکز کاسه میکشیم. مجددا با حرکت دورانی قاشق را دور ظرف حرکت دهید و بعد به مرکز کاسه فرو ببرید و فشار دهید تا هوا خارج شود. این مرحله را به آرامی و با دقت انجام دهید. زمانیکه مواد مانند عسل به حالت نواری از قاشق به داخل کاسه میریخت به مخلوط کردن پایان دهید، هم زدن زیاد باعث شل شدن مرنگ خواهد شد و پاشنه ماکارون شکل نخواهد گرفت.

در این مرحله مواد را به دو قسمت مساوی تقسیم میکنیم و در داخل یکی رنگ خوراکی سبز و در دیگری رنگ خوراکی قرمز اضافه میکنیم و هم میزنیم تا همه جای مواد یکدست رنگ بگیرد.مایه را در قیف ریخته و دست را به صورت عمودی نگه دارید و بدون اینکه مایه را فشار دهید، فقط به بالای قیف فشار وارد کنید و مایه را روی شابلونی که آماده کردید پایپ کنید.
سینی را دو بار به سطح بکوبید تا هوای ماکارون ها خارج شود، سینی را 90 درجه بچرخانید و دو مرتبه دیگر بکوبید و برای 30 تا 60 دقیقه یا تا زمانیکه رویه ماکارون سفت شود یعنی زمانیکه به آن دست میزنید به انگشت نچسبد در محیط استراحت دهید.
فر را با دمای 150 گرم کنید و سینی را برای حدود 12 تا 15 دقیقه در طبقه وسط قرار دهید تا ماکارون بپزد.
سینی را از فر خارج کرده برای 15 دقیقه استراحت دهید و سپس ماکارون ها را با دست یا کاردک جدا کنید و با فیلینگ دلخواه مانند خامه، کرم پنیری، مارمالاد، نوتلا و…. آنها را به هم بچسبانید(یکی از رنگ های قرمز و یک طرف دیگر از رنگ سبز) و روی آن را با شکلات به عنوان تخمه هندوانه تزیین میکنیم و سپس  سرو کنید.
با این میزان مواد، با توجه به اندازه ای که برای ماکارون در نظر دارید حدود 15 تا 20 ماکارون خواهید داشت.

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

آموزش ماکارون هندوانه ای ویژه شب یلدا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.