پیشنهاد ویمگزروانشناسیریپورتاژ
موضوعات داغ

شخصیت چیست؟

از شخصیت های عجیب و غریب و درون گرا گرفته تا پرتحرک و جسورانه، شخصیت انسان یک چیز پیچیده و متنوع است. شخصیت به الگوهای متمایز تفکر، احساس و رفتار فرد اشاره دارد. این امر از ترکیبی از تمایلات ذاتی به همراه عوامل و تجربیات محیطی ناشی می شود. اگرچه شخصیت می تواند در طول زندگی تغییر کند، ویژگی های اصلی شخصیت در دوران بزرگسالی نسبتاً ثابت می مانند.

در حالی که ویژگی های بی شماری وجود دارد که تقریباً با تعداد نامحدودی ترکیب می شوند، مردم از زمان بقراط و یونانیان باستان سعی در یافتن راهی برای طبقه بندی شخصیت ها داشتند. امروزه روانشناسان غالباً شخصیت را از نظر پنج ویژگی اساسی توصیف می کنند. در مدل شخصیت شناسی پنج بزرگ یا Big Five گشودگی نسبت به تجربه، وجدان، برونگرایی، سازگاری و روان رنجوری است. یک مدل جدید با نام HEXACO، صداقت و فروتنی را به عنوان یک ویژگی ششم کلیدی در اختیار دارد.

تیپ شخصیتی من چگونه است؟

ایده “نوع” شخصیتی بسیار گسترده است. به عنوان مثال بسیاری از افراد شخصیت “نوع A” را با فردی منظم تر، سختگیر، رقابتی و مضطرب تر مرتبط می دانند. با این وجود پشتیبانی تجربی کمی از این ایده وجود دارد. انواع شخصیت های ارائه شده توسط شاخص محبوب مایرز بریگز (Myers-Briggs) یا MBTI نیز توسط دانشمندان به چالش کشیده شده است.

روانشناسانی که شخصیت را مطالعه می کنند معتقدند که چنین نوع شناسی ها به طور کلی برای نشان دادن تفاوت های افراد زیادی ساده است. درعوض، پیرامون مدل ابعاد شخصیتی Big Five، اجماع گسترده علمی وجود دارد، که هر یک به شخصیت شخص نسبت داده می شود و تا حد زیادی مستقل از دیگر ویژگی هاست.

چرا شخصیت مهم است؟

روانشناسی شخصیت – با روشهای مختلفی که در سازماندهی، سنجش و درک تفاوتهای فردی دارد – می تواند به افراد کمک کند تا آنچه را که دوست دارند بهتر درک و بیان کنند و آنها را با دیگران مقایسه کنند. اما جزئیات شخصیت فقط به بینش شخص از خودش مربوط نمی شود.

تمایلات در تفکر و رفتاری که مفاهیمی مانند Big Five بیانگر آن هستند، به انواع مختلف دیگری مربوط می شود که افراد را با یکدیگر مقایسه می کنند. اینها شامل تفاوتهایی در موفقیت شخصی، سلامتی و بهزیستی و چگونگی همراهی افراد با دیگران است. شخصیت همچنین در حوزه سلامت روان بحث می کند که در آن: حرفه ای ها از لیستی از اختلالات شخصیتی استفاده می کنند که شامل گرایش های بد عملکردی طولانی مدت بوده و برای تشخیص و معالجه بیماران به کار می رود.

به این مطلب امتیاز دهید :
( رای: 2 امتیاز: 5 )

منبع سایت : درمانکده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.